Nakit bitti, otomotiv devi bono ödemesini yapamadı

Türkiye, yakın tarihinin en önemli ekonomik krizlerinden bir tanesiyle karşı karşıya. ABD’nin yaptırımlarıyla alevlenen kurlardaki yangın, geri dönülebilecek noktayı geçti yorumlarına yol açıyor.
Kur krizi otomotiv firmalarını, oldukça derinden etkiledi ve daha da etkileyecek. Üretici firmalar, konsolide bütçelerinde devalüasyon etkisiyle kar gösterebilecek belki ama sadece otomotiv birimlerinin artıya geçmesi artık neredeyse mümkün değil görüşleri dile getiriliyor. 


Bu karanlık tabloda endişe veren bir haber otomotiv devi Derindere’den geldi. 

Para Analiz’in aktardığına göre Derindere, ‘nakit krizi’ gerekçesiyle, vadesi dün dolan bono itfasını vadesinde gerçekleştiremedi. 

Şirket, kamuoyuna yaptığı açıklamada, kriz için gerekçe olarak ekonomik gelişmelerin nakit akışını olumsuz etkilemesini gösteriyor. 

Otomotiv devi, bankalarla görüşmelere başlandığı ifade ederken yatırımcılara konu ile ilgili ikinci bir açıklamanın en kısa sürede yapılacağı kaydediliyor.

Derindere Turizm Otomotiv Sanayi ve Ticaret tarafından mart ayında nitelikli yatırımcılara ihracı gerçekleştirilen 31.08.2018 vadeli bonolara yönelik ödeme yapılamama nedeninin yansıtıldığı KAP’a gönderilen duyuruda şu ifadeler yer alıyor:

“08.03.2018 tarihinde ihracını gerçekleştirdiğimiz TRFDRND81811 ISIN kodlu 31.08.2018 vadeli iskontolu özel sektör bonomuzun itfası, yaşanan ekonomik gelişmelerin şirketimiz nakit akışında yarattığı olumsuzluklar nedeni ile vadesinde gerçekleştirilememiştir. Bankalarımız ile nakit akışımızın tekrar sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasına ilişkin görüşmeler başlamıştır. Yatırımcılarımıza konu ile ilgili ikinci bir açıklama en kısa sürede tarafımızdan yapılacaktır."


Derindere’nin patronu Özkan Derindere, son yapılan genel kurulda 3 kişilik yönetim kuruluna yeniden üye seçildi. Bir tek kendisine 300 bin TL aylık huzur hakkı verilmişti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ