"Müteahhitlerin yüzde 20’si battı, oran yüzde 30’a çıkabilir"

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı ve TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclisi Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektörünün batık firmaların hızla arttığını söyledi.
İMKON başkanı Tellioğlu, batan müteahhit sayısının yüzde 20’ye yaklaştığını, bu şekilde devam etmesi halinde yıl sonunu bulmadan bu sayının yüzde 30’a çıkacağından endişe ettiklerini söyledi.


3 MİLYON KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı ve TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclisi Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektörünün, 250 alt sektörü ve istihdam ettiği 3 milyona yakın kişiyle ekonominin lokomotif sektörü olduğunu söyledi.

SEKTÖR SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAKTAN ÇIKTI

İnşaat sektörünün son 5 yıldır sürdürülebilir olmaktan çıktığını kaydeden Tellioğlu, şunları söyledi: “Son 5 yıldır Türkiye’de müteahhitlik sektörünün yavaş yavaş sürdürülebilir olmaktan çıktığını, birçok kez ilgili yetkililere geçmiş dönemlerde aktarmamıza rağmen, gerekli tedbirlerin alınmayıp, bugün gelinen noktada sektörün kaderine terk edilmesi ülkemiz ekonomisinin geleceği açısından doğru olmadı. Dövizin artmasının etkisiyle başta demirde olmak üzere inşaat malzeme fiyatlarının yükselişi müteahhitlik sektörünü adeta kilitledi.”

CUMHURBAŞKANI BİZİ KURTARSIN

Hükümet ve Cumhurbaşkanından bir an önce bu duruma el atmasını isteyen Tellioğlu, aksi takdirde sektördeki sorunların katlanarak artacağını kaydetti.

Tellioğlu hükümetten isteklerini şöyle sıraladı:

Hükümet, zorda olan müteahhitlere eşit ve adil bir şekilde; durumunu toparlayabileceklere fiyat farkı vererek işini devam ettirip kurtarsın
Fiyat farkı kararnamesi bir an önce çıkarılsın
Süre sıkıntısı olanlara cezasız ek süre verilsin
İşe başlamamış veya yeni başlamış aciliyeti olmayan işlerin tasfiye sorunu yasal düzenlemeyle çözülsün
Zorunlu tasfiyeler hızla yapılsın
Son 3 aydır kriz ve zamlardan dolayı işe başlayamamış veya iş yapmak istemeyen firmaların yanmış olan teminatlarının iade edilsin ve yasakları kaldırılsın
Batma riski taşıyan kamu müteahhitleri kurtarılsın
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ