Murat Ülker’den 1,5 milyar dolarlık satış

Godiva çikolatalarının sahibi Yıldız Holding, Godiva zincirinin Japonya’da mağazalarını satmak için görüşmelere başladı.
Reuters’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, satıştan 1,5 milyar dolar civarında bir gelir elde edilebileceği ifade ediliyor. 

Murat Ülker’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Yıldız Holding’in Japon bir yatırımcı grupla büyük ölçüde anlaşmaya vardığı iddia edildi. 

Satış işleminin önümüzdeki haftalarda başlayacağı kaydedildi. Murat Ülker birkaç ay önce 6,5 milyar dolar kredi borcu için bankalarla masaya oturmuş ve borçlarını uzun vadeye yaymıştı.


MURAT ÜLKER GODIVA’YI 2007’DE SATIN ALDI

Yıldız Holding dünyanın en ünlü çikolata markası Godiva’ya 2007 yılında 850 milyon dolara satın almıştı. 

Yüzyıllar önce Belçika’da Coventry şehrinde çırıl çıplak sokaklarda yürüyerek kocasının uyguladığı yüksek vergileri protesto eden Lady Godiva’nın ismini taşıyan lüks çikolata markası 1926 yılında Joseph Draps tarafından kuruldu.  Murat Ülker şirketi satın aldığında Godiva 500 mağazada senelik 510 milyon dolar satış geliri elde ediyordu. Halihazırda mağazası sayısı 750 ve ciro 1 milyar doları buldu.

ŞIK VE EL YAPIMI ÖZEL ÇİKOLATALAR

9 bin 300 satış noktası bulunan Godiva şık ve el yapımı özel çikolataları ile tanınıyor. Godiva 1967 yılından 2007 yılına Amerikalı gıda şirketi Campbell Soup bünyesinre faaliyet göstermişti.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ