Merkez Bankası'nın net döviz rezervi 21 Milyar dolar indi; Müdahale imkanı yok!

Son krizden sonra Merkez Bankası’nın net döviz rezervinin 21 milyar dolar olduğu vurgulandı. İki gün önce 5.42’ye ulaşan dolar/TL kuru bugün 5.27 seviyesinde işlem görüyor. Euro ise TL karşısında 6.13 seviyesine çıktı.
Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, bugün yayımladığı köşe yazısında Merkez Bankası’nın net döviz rezerviyle ilgili bilgileri paylaştı.


Aktaş, “Merkez Bankası’nın ne kadar döviz rezervine sahip olduğu sır değil, önce bunu belirtelim. Haftalık olarak brüt rezervler zaten açıklanıyor. Biraz hesap yapan herkes de analitik bilançodan net rezervin düzeyine ulaşabiliyor. Analitik bilanço da herkese açık tabii ki…” ifadelerini kullandı.

Net altın ve dolar rezervi 30.6 milyar dolar

Aktaş şöyle devam etti: “27 Temmuz tarihli analitik bilançoya baktık. Merkez Bankası’nın net altın ve döviz rezervi 30.6 milyar dolar düzeyinde. Yani bu tutarda bankalara ait olan altın ile bankaların mevduat karşılığı olarak Merkez Bankası’nda tuttukları döviz bulunmuyor. Merkez Bankası’na ait net rezervden söz ediyoruz.”

Toplam 30.6 milyar doların 9.6 milyar dolarını altın rezervi oluşturuyor. Yani şu durumda net döviz rezervi olarak geriye 21 milyar dolar kalıyor.

Müdahale imkanı kalmadı

Merkez Bankası piyasaya bu 21 milyar dolarla mı müdahale edecek!

Kaldı ki Merkez Bankası’nın rezervi 21 değil de, 40 milyar, 50 milyar dolar olsa bu tutarlar müdahale gücü verir mi, o da tartışılır.

Çünkü artık kurdaki artışı durdurmak için ekonomi cephesinde atılabilecek çok fazla adım kalmıyor gibi.”

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ