Memurlar, maaşlarının 7 bin 950 TL’ye yükseltilmesini istiyor

KESK, TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere bir imza kampanyası başlatarak 4 bin TL olan en düşük memur maaşının yoksulluk sınırı olan 7 bin 950 TL’ye yükseltilmesini talep ediyor.


KESK, TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere, memur maaşlarının artırılması için imza kampanyası başlattı. Kampanya ile memur maaşlarının AGİ hariç yoksulluk sınırı olan 7 bin 950 TL’ye yükseltilmesi isteniyor.

PANDEMİ İLE HAYAT KOŞULLARI AĞIRLAŞTI


Bu konuda bir bildiri de hazırlayan KESK, pandemi ile birlikte ekonomik koşulların ağırlaştığına vurgu yaptığı bildiride, koruyucu politikalara ihtiyacın arttığına dikkat çekti. KESK’in bildirisinde “Hayat pahalılığı karşısında hükmünü yitirmiş olan 2020-2021 yıllarını kapsayan ‘toplu sözleşme’nin iptal edilerek grevli, özgür pazarlık sistemine geçilmesini istiyoruz. Maaşların insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye yükseltilmesini talep ediyoruz” denildi.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 7.950 TL’YE ÇIKARILMALI

Tüm dünyayı saran pandemi ile birlikte ağırlaşan ekonomik, sosyal koşullarda dar gelirlileri ve ücretli kesimleri korunması gerektiği belirtilen bildiride, “Maaşlarımızın-gelirimizin insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye yükseltilmesini, eşi çalışmayan, iki çocuklu en düşük kamu emekçisi maaşının eş, çocuk, kira, yemek, yakacak yardımı kalemleri eklenerek, AGİ hariç yoksulluk sınırının (Haziran 2020 İtibari ile 7.950 TL) üzerine çıkarılmasını istiyoruz” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ