'Makyaj aktı ve gerçek ortaya çıktı'

Dolar, euro ve altında yaşanan rekor yükseliş ve Borsa İstanbul’daki çöküşü değerlendiren Prof. Dr. Veysel Ulusoy, ‘‘Makyaj aktı ve gerçek ortaya çıktı.’’ dedi.
Türk Lirası’nda son günlerde yaşanan hızlı değer kaybı endişelere yol açtı. Küresel piyasalarda dolar, koronavirüs salgını nedeniyle gerilerken iç piyasada Dolar/TL 7.31 ile tarihi zirvesini gördü. Avro /TL 8.67 ile rekor kırdı. Borsa İstanbul ise adeta çakıldı.

Yeditepe Üniversitesi Finansal İktisat Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Veysel Ulusoy’e göre, döviz piyasasında oynaklığın Borsa İstanbul ve değerli madenler (altın, gümüş ve paladyum gibi) piyasalardakilerle eş anlı bir şekilde yaşanması doğal olarak ekonomide bir türbülans yaşattı. Bu dönemde en çok küçük yatırımcının canının yandığını vurgulayan Ulusoy, bu noktadan sonra Merkez Bankası’nın faizi yükseltmesinin de işe yaramayacağını ifade etti.

Prof. Dr. Ulusoy piyasadaki son gelişmeleri değerlendirirken “Makyaj aktı ve gerçek ortaya çıktı ama çok sancılı oldu” ifadesini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ