Köprü yapıldı ama polisimiz geçemiyor

Yeni yapılan iki köprüden Türk Polisi'nin geçmesi yasaklandı. Gerekçe trajikomik.
İstanbul emniyetine ait araçların Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprülerinden geçmesi yasaklandı.
Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Seylan Demir’in 6 Aralık’ta bütün şubelere gönderdiği yazıda, “Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerini kullanmak isteyen araçlarımızın alternatif yolları kullanmaları gerekmektedir. Yapılan geçişlerin ücreti ve cezaları bütçemizden ödenmeyecektir” dendi.
Bir emniyet yetkilisi,iki köprüyü inşa edip işleten şirketlerin söz konusu tarihten itibaren polis araçlarının da ücret ödemesi yönündeki talebi üzerine bu kararın alındığını söyledi.
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde geçiş ücreti 9.90 lira ile 49.3 lira arasında değişiyor. Osman Gazi Köprüsü’nden geçiş içinse 88.75 lira ödeniyor.
DEMİREL VE ÖZAL KÖPRÜLERİ BEDAVA

Demirel döneminde yapılan 1. Köprü ve Özal döneminde yapılan ikinci köprü ise tamamen devlet imkanlarıyla yapıldığı için Emniyet ve kamu araçlarına bedava.
GEÇENDEN GEÇMEYENDEN PARA
Köprü ihaleleri, araç geçiş sayısı Hazine garantili olarak yabancı firmalara dolar bazlı olarak verilmişti. 
Garanti verilen araç sayısının çok altında günlük araç geçmesi ve kur farkı nedeniyle her gün köprüler için Hazine’den yabanca firmalara milyonlarca dolar ödeniyor.
Maliyeti 500 milyon dolar olan köprülerin, yapılan yanlış anlaşmalar nedeniyle Hazine’ye 2,5 milyar dolar yük getireceği belirtiliyor.   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ