‘Kefen parası da yetmedi, af parasına kaldılar’: Açık yine kapanmıyor...

Merkez Bankası’nın Hazine’ye resmen devrettiği 21 milyar liranın da hükümeti kurtarmaya yetmediği, iktidarın kaynak ihtiyacını karşılamak için çözüm aradığı belirtiliyor.


“Kefen parası da yetmedi af parasına kaldılar” başlıklı Sözcü haberinde, Merkez Bankası'nın kefen parası olarak da bilinen 21 milyar liralık ihtiyat akçesine atıf yapılıyor.

Hazine'nin kasasına imar affı dolayısıyla yaklaşık 19 milyar liralık gelir aktarıldığı, ancak tüm bu kaynaklar uygulanan seçim ekonomisi ve plansız harcamaları karşılamaya yetmediği kaydediliyor.


Haberde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, yılın ilk yarısını değerlendirdiği toplantıdaki, “Vergi ve prim borcu yapılandırma talepleri geliyor. Farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uygun adımlar atılabilir” sözlerine dikkat çekiliyor.

Albayrak, Merkez Bankası'nda tutulan yedek akçenin Hazine'ye aktarılmasına yönelik soruya, “Biraz bu konudan anlayan herkes, Merkez Bankası bilançosundaki bir kalemin yer değiştirmesinde kaynaklı olduğunu görür. Para basmayla yakından uzaktan alakası yok” yanıtını veriyor.

Albayrak, Kurban Bayramı tatilinin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin ise “Açıkçası ben bayram tatilinin uzatılmasına çok olumlu bakmıyorum” görüşünü dile getirdi.

Türkiye'de önümüzdeki dönemde faizlerde düşüş trendi olacağını belirten Hazine ve Maliye Bakan Berat Albayrak, “Kamu bankalarında bunu daha kısa sürede izleyeceğiz” derken son dönemde sıkça gündeme gelen kabine değişikliğiyle ilgili soruya ise, “Kabinenin üyelerinden biriyim. Dolayısıyla bu soruyu bana değil kabineyi kuran iradeye, yani Cumhurbaşkanı'na sormak lazım” karşılığını verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ