Kahveci: Yerli otomobilin kaportasını bile yapamadık

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, Türkiye’nin 2010 yılında yerli otomobil projesini gündeme getirdiğini ancak dokuz yıl geçmesine rağmen yerli otomobilin kaportasını bile yapamadığını belirtiyor.
“Hızlı ve plansız” başlıklı yazısında Kahveci, 2010 yılında yazdığı bir yazıyı hatırlatarak, Türkiye’nin 1900’lü yıllarda Devrim arabalarıyla bu fırsatı kaçırdığını söylediğini hatırlatıyor.


Aradan dokuz yıl geçmesine rağmen yerli otomobil projesinde bir ilerleme kaydedilmediğini belirten Kahveci, “Plansız ekonominin sonuçlarını yaşıyoruz. Yarınlara ilişkin tek düşüncemiz borç yapmak ve mirasımız borç bırakmak… Köprüleri, havalimanlarını, şehir hastanelerini vs. kamu yatırımlarını Hazine garantileriyle çok çok yüksek fiyatlara ve çok çok tanıdık birkaç şirkete yaptırıyoruz. Parasını çocuklarımız-torunlarımız ödeyecek. Büyük plan bu” diyor.

Yıllar önce tekstil sektörü için “çaput” denildiğini hatırlatan Kahveci, şimdi bu sektöre dört gözle bakıldığını “Aman bir şey olmasın da ihracatımız artsın, döviz gelsin…” denildiği ifade ediyor. 

2010 yılında yerli otomobilin gündeme geldiğini ifade eden Kahveci, “Büyük yatırımlar yapacaktık, o yatırımlar nerede?” diye soruyor. Kahveci’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Aradan dokuz yıl geçti ama hala düşünmeye devam ediyoruz.

Hatırlarsanız Nisan 2018’de 135 milyar liralık 23 projeyi büyük bir törenle açıklamıştık. ‘Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ ile süper teşvik verilerek ne büyük yatırımlar yapacaktık.

Ne oldu şimdi?

O yatırımlar nerede?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi törenle açıklamışlardı.

Başbakan aslında Başbakanlık koltuğu ile beraber gitti. Ekonomi Bakanı da yok. Geriye bir tek Cumhurbaşkanı kaldı ama orada da sistem değişti.

Ve yatırımlar...

10 yıldır kaç yerli araba projesi yapmış ama bir türlü dört tekeri döndürememiş ülke olduk. Söz üstüne söz söylüyor ama iş üstüne iş yapamıyoruz.”

Kahveci, Türkiye’nin sermayeye, tasarrufa değil, bilgiye, plana ve değer yaratacak üretime ihtiyacının olduğunu söylüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ