‘İstanbul’da bazı fırıncılar 4 liradan ekmek satmaya başlayacak’

TEÜS Genel Başkanı Cihan Kolivar, yüksek maliyetler nedeniyle fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını söyledi. Kolivar, İstanbul'da bazı fırınların 3-4 TL aralığından ekmek satmaya başlayacağını kaydetti.

Türkiye Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası (TEÜS) Genel Başkanı Cihan Kolivar, yüksek maliyetler nedeniyle fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını söyledi. Başkan, bugünden itibaren İstanbul’da bazı fırınların 3-4 TL aralığında ekmek satacaklarını belirtti.

Kolivar, yüksek maliyetlerin un fiyatlarını da vurduğunu belirterek, fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını ifade etti. 50 kilogramlık un çuvalının fiyatının son 2 haftada 200 TL’den 360 TL’ye çıktığını söyleyen Kolivar, fırınların un alamamaya başladığını ve böyle giderse ekmek üretiminin büyük riske gireceğini anlattı. Kolivar, bugünden itibaren İstanbul’da bazı fırınların 3-4 TL aralığında ekmek satmaya başlayacaklarını ifade etti.


Sözcü’den Taylan Büyükşahin’e konuşan Kolivar, zammın fırınlar açısından çözüm olmadığına işaret ederek, vatandaşın alım gücünün zayıfladığını, bu yüzden doğalgaz, elektrik ve su gibi faturalarda devletin indirim yapmasını beklediklerini kaydetti.

‘EKMEK FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DEVAM EDECEK’

“Pazar günü için 305 TL’ye un aldık, pazartesi için 360 TL istediler” diyen Kolivar, un fiyatındaki artışın devam edeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

Bize doğalgaz ve suyu belediyeler veriyor. Ruhsatlı fırınlarda bunları en azından indirimli verin. Mesela bizde sanayi tipi doğalgaz yerine ev tipi yapın. Ruhsatsız fırınlara da doğalgaz ve su vermeyin. Çünkü onlar hem kaçak hem de kayıtdışı işçi çalıştırarak zaten maliyetini düşürüyor ve haksız rekabete neden oluyor. Bunlara belediyenin dur demesi gerekiyor ama tüm taleplerime rağmen ruhsatsız fırınlar konusunda belediye bize yardımcı olmuyor. Kemal Kılıçdaroğlu herkesle kucaklaşacağız diyor. Biz de diyoruz ki ruhsatsız fırınlara karşı sadece kanunu uygulasın belediyeler yeterli. Böyle giderse işini düzgün ve kanuna uygun yapan fırınlar üretim yapamayacak.

Fırıncılar olarak son 2 yıldır pandemi nedeniyle fedakarlık yaptıklarını söyleyen Kolivar, işverenler ve çalışanlar olarak bunun ceremesini çektiklerini ifade etti.

UN FİYATLARI ÇOK ARTTI

Şanlıurfalı bir fırıncı, dün 260 liraya aldığı unun fiyatının bir anda 320 liraya çıktığını anlattı. Fırıncı, “Adam bana diyor ki 10 gün boyunca sana un yok, kapat. Ben ne yapacağım? Bu millet ne yiyecek. Kıtlık mı geldi? Su bizde, toprak bizde ama un yok. Şimdi telefonla görüştüm. Bana, ‘10 gün boyunca sana un yok, başının çaresine bak’ diyor. Malı karaborsaya döküyor. Dün aldım 260 liraya, bugün aradım 320 diyor.” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ