IMF'den Türkiye ekonomisi için açıklama: Not ettik

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) ve YEP’te açıklanan makroekonomik öngörüleri not ettiklerini söyledi.


Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan kabul etmese de “Kriz yok, hepsi manipülasyon” dese de ekonomik kriz giderek yayılıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) açıkladı. Ekonomistlere göre, YEP’in açıklaması bir nevi krizin resmi ilanı ve hatta IMF’nin bir nevi kemer sıkma programı. Tartışmalar sürerken, IMF Dış İlişkiler Direktörü Gerry haftalık basın toplantısında, bir gazetecinin Türkiye’ye ilişkin sorusunu yanıtladı. Rice, “Yapılan açıklamaları ve öngörüleri not ettik. Bu öngörüleri ve Türk otoritelerin hedeflerini başarmalarını destekleyecek önlemleri daha ayrıntılı değerlendireceğiz. Bunu, Türkiye için daha önce 4. Madde kapsamında yayınladığımız raporda yaptığımız öneriler ışığında gerçekleştireceğiz” dedi.

Rice ayrıca, Türkiye için makroekonomik öngörülerini, önümüzdeki birkaç hafta içinde yapılacak IMF Yıllık Toplantısı sırasında açıklanacak olan “Dünya Ekonomik Görünüm” raporu çerçevesinde güncelleme sürecinde olduklarını da ekledi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ