İktisatçı Cansen: Merkez Bankası karşılıksız para basıyor!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) dört ayda 10 milyar TL para bastı. Ocak ayından 124 milyar olan tedavüldeki para miktarı 134 milyar TL’ye ulaştı.

İktisatçı Ege Cansen duruma ilişkin “Buna karşılıksız para basma denir” yorumunu yaptı.

Ocak 2009’da 38 milyar 340 milyon lira olan tedavüldeki para miktarının geçen ay 134 milyar 780 milyon 312 bin 630 liraya ulaşmasını yorumladı.


Sözcü’den Bora Erdin’in haberine göre, Cansen, “Hükümetlerin seçim havasına girdiklerinde ki açıklanan paketler bunu gösteriyor. Bu tür ortamlarda maliye bütçe açığı verir. Normal olarak ya vergi artışına gidilir ya da borçlanma yöntemi seçilerek kamu borcu artırılır” diye konuştu ve para üretmek için iki farklı yöntem olduğunu anlattı. Cansen şöyle devam etti:

PARA ÜRETİMİ İÇİN İKİ YOL VARDIR

“Para üretimi için iki farklı yöntem vardır bir tanesi işin ahlaksız yoludur. Bu da Merkez Bankası’na para bastırmaktır. Buna bütçe avansı denir. Maliye der ki; ‘vergi topluyorum ama yetmiyor, borçlandım olmuyor’ o zaman ahlaksız olarak nitelendirdiğimiz yöntem olan para basmaya yönelir. Buna karşılıksız para basmak denir. Basılan parayı Hazine ileride vergi toplayarak ödeyeceğini söyleyerek avans alır. En son Merkez Bankası’ndan avans çekmek için bir tavan konuldu kanunla. Çekilen avansın bütçenin yüzde 15’ini geçmemesi gerekiyor.”

Bu adımların enflasyon yaratacağını ifade etden Cansen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enflasyonun kelime anlamı ‘şişme’dir. Burada şişen para miktarıdır. Açıklanan enflasyon rakamları da işte bu para şişmesidir.”

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ