Hastane inşaatı bahanesiyle Atatürk Havalimanı’na 2 milyar dolarlık zarar verdiler

Koronavirüsle mücadele kapsamında Atatürk Havalimanı’nda yapımına başlanan hastane için iki pistin yok edildiği ortaya çıktı. Pistlerin tam ortasına konumlandırılan hastane inşaatının verdiği zararın 2 milyar dolar olduğu öne sürüldü.


AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’da biri Atatürk Havalimanı, diğeri de Sancaktepe’de olmak üzere bin yataklı iki salgın hastanesinin inşa edileceğini açıklamasının ardından iki bölgede de çalışmalar devam ediyor.

HASTANE PİSTLERİN TAM ORTASINA YAPILIYOR


Devlet imkanı ile yapılacağı belirten hastanenin ihalesiz bir şekilde Rönesans İnşaat’a verilmesine tepkiler sürerken, çok sayıda hafriyat kamyonu dün havalimanına giriş yaptı, bir yandan da zemine asfalt döküldü. İnşaatın dün çekilen fotoğrafları ise hastanenin pistlerin tam ortasına konumlandırıldığını ortaya koydu. İnşaat nedeniyle iki pistin kırılarak kalıcı bir şekilde kullanılmaz hale getirildiği açığa çıktı.

PİSTLERİN MALİYETİ 2 MİLYAR DOLAR

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, havalimanında yapımına başlanan pandemi hastanesinin yerinin çok yanlış seçildiğini belirtti. “İki pist kullanılamaz hale geldi. Bunun maliyeti 2 milyar dolar. Üstelik bölgede hiçbir altyapı da yok” dedi.

BOŞ BİNALAR NEDEN KULLANILMADI?

Atatürk Havalimanındaki boş binalara dikkat çeken Karabat, “Yapılmakta olan hastane Atatürk Havalimanı’nın 2 pistini yok etti. Atatürk Havalimanı’nda terminal binaları, otoparklar, uçak parsalları varken inşa edilen hastaneler ile tam 2 pist kullanılamaz hale geldi. Bir pistin yapımı yaklaşık bir milyar dolar. Pistler yangın uçaklarının kalktığı, ambulans uçaklarının havalandığı stratejik noktalardır, hepsini yok ettiler” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ