Halktan 10’ar lira istenirken milyarlar yandaşlara aktarılmış

Koronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşlardan 10’ar lira bağış talep eden, vatandaşın elektrik, su, doğal gaz faturalarını dahi ötelemeyen AKP hükumetinin müteahhitlere milyarlar aktardığı ortaya çıktı.


Vatandaş, ülkeyi saran salgın koşullarında ayakta kalma mücadelesi verirken bütçenin kara deliklerine yapılan harcamalar hız kesmiyor. Geçen ay, örtülü ödenekten 222 milyon lira, hizmet alımına 2 milyar TL harcama yapılırken müteahhitlere 2,5 milyar TL aktarıldı.

GİZLİ ÖDENEKTEN 222 MİLYON LİRA HARCANDI


BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre Maliye ve Hazine Bakanlığı Mart ayı bütçe harcama rakamlarını açıkladı. Buna göre mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,6 artışla 78 milyar 846 milyon lira harcama yapıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kullandığı gizli hizmet ödeneğinden Mart ayında 222 milyon liralık harcama yapıldı. Ocak ayındaki 220 milyon, Şubat ayındaki 121 milyon liralık harcama ile üç ayda yapılan harcama 565 milyon lira oldu.

KARANTİNA İÇİN HİÇ HARCAMA YAPILMADI

Ülkede karantina koşullarının hakim olduğu Mart ayında karantina için hiç harcama yapılmadı. Tedavi ve cenaze giderleri 50 milyon lira olarak gerçekleşti. Yıla 3.6 milyar TL’lik aylık harcama ile başlayan mal ve hizmet alım giderleri geçen ay 5.8 milyar TL’ye ulaştı. 1.3 milyar TL’si müşavir firma ve kişilere olmak üzere hizmet alımına 2.5 milyar TL harcandı. Ocak ayında 3 milyon lira olan temsil ve tanıtma giderleri de 8.7 milyon liraya çıktı.

TAŞIT ALIMLARINA 120 MİLYON LİRA HARCANDI

Bütçeden halka yapılan transferler olağan seyrini sürdürdü. Ocak ayında 6.7 milyar TL, şubat ayında 7.5 milyar lira olan transferler Mart ayında 7.4 milyar TL’ye geriledi. Bu kalemden yapılan en büyük harcama 4.2 milyar TL ile tarımsal amaçlı transferler oldu. Ocak ayında 43 milyon TL olan taşıt alım harcamaları Mart ayında 120 milyon liraya çıktı. 119 milyon lirası ile demiryolu taşıtı alındı.

MÜTEAHHİTLERE 2 MİLYAR LİRA ÖDENDİ

Müteahhitlere yapılan harcamalar bu ayda da hız kesmedi. Ocak ayında 1.6 milyar TL, Şubat’ta 716 milyon lira olan müteahhit harcamaları, Mart ayında rekor bir düzeye ulaştı. Mart ayındaki 2 milyarlık müteahhit ödemesi ile ilk üç aydaki toplam ödeme tutarı 4.4 milyar TL oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ