​Google’a rekor vergi cezası: Fransa’ya 965 milyon Euro ödeyecek

Teknoloji devlerine dijital vergi uygulamasını devreye sokan ilk Avrupa ülkesi olan Fransa’da internet devi Google’a 965 milyon Euro ((Yaklaşık 6 milyar TL) vergi cezası çıktı.
Kamu yayıncısı France Info’nun haberinde, Google’ın vergiye ilişkin birkaç yıldır süren sorunları çözmek için Fransa’yla anlaştığı ve 965 milyon Euro ödeme yapacağı belirtildi. Bu miktarın 500 milyon Euro’sunun vergi kaçakçılığına ilişkin 2015’ten bu yana süren bir soruşturmada Paris mali savcılığı ile varılan anlaşma çerçevesinde ödeneceği ifade edildi.


Fransa geçen 11 Temmuz 2019’da Senato'nun onayladığı yasayla teknoloji devlerine dijital vergi uygulamasını devreye sokmuştu. Buna göre Facebook, Amazon ve Google gibi teknoloji şirketleri ülkede elde ettikleri gelirin yüzde üçünü vergi olarak ödeyecek.

Yasa uyarınca küresel satışı yılda 750 milyon Euro, Fransa'daki satışı da yılda 25 milyon Euro'nun üzerinde olan teknoloji şirketlerine vergi kesilecek. Uygulama geriye dönük olarak 2019 itibarıyla başlayacaktı. Fransa, uygulama ile yılda 400 milyon Euro vergi geliri bekliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ