Erdoğan’ın diplomasını göstermeyen Marmara Üniversitesi ödeneğe boğulmuş

Hükumet kamu kurumlarından tasarruf yapmalarını isterken, gerçekte ise kurumların bütçelerini bitirdikleri gibi yedek ödenek de kullandıklarını ortaya çıktı.


Üniversitelerde en çok ödeneği 36.8 milyon lira ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın diplomasını ortaya çıkaramayan Marmara Üniversitesi oldu.

Hükumetin tasarruf söylemi sözde kaldı. Geçen yıl bütçelerini bitiren bakanlıklara yedek ödenekten milyonlarca lira aktarıldı.


3.3 MİLYAR LİRA AKTARILDI

Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na göre geçen yıl yedek ödenekten Cumhurbaşkanlığı’na “mal ve hizmet alımı için” 200 milyon lira, yedek ödeneğe aktarılan ödeneklerden “mal ve hizmet alımı için” 1.2 milyar lira, “cari transfer niteliğindeki giderler” için 5 milyon lira, “sermaye giderleri için” 500 milyon lira aktarıldı. İçişleri Bakanlığı “sermaye transferleri” için 1.4 milyar lira yedek ödenek aldı. Geçen yıl yedek ödenekten idarelere toplamda 3.3 milyar lira aktarıldı.

DİYANET’E DE ÖDENEK AKTARILDI

Diyanet, geçen yıl 10.2 milyar lira harcadı. Diyanet’e ayrıca “yatırımları hızlandırma ödeneğinden” 10.6 milyon lira verildi. Yedek ödeneğe aktarılan ödeneklerden de, “personel için” 133.4 milyon lira, “mal ve hizmet alımı” için 86.2 milyon lira, “sermaye giderleri için” 17 milyon lira verildi. Çevre ve Şehircilik’e “yatırımları hızlandırma ödeneğinden” 123.5 milyon lira, Tarım ve Orman Bakanlığı’na 24.4 milyon lira aktarıldı.

ERDOĞAN’IN ÜNİVERSİTESİ ÖDENEKTE ZİRVEDE

Üniversitelere “yatırımları hızlandırma ödeneğinden” yapılan aktarımlarda ilk sırada 36.8 milyon lira ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın diplomasını hâlâ ortaya çıkaramayan Marmara Üniversitesi geldi. Bunu 20’şer milyon lira ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, 15 milyon lira ile Bandırma 17 Eylül Üniversitesi izledi. Bütçedeki “yeni kurulacak daire ve idarelerin ihtiyaçlarını karşılama ödeneğinden” yapılan aktarmalar kapsamında Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne 4.9 milyon lira, Türkiye Uzay Ajansı’na 1 milyon lira verildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ