Ekonomi çöktü, çare Türk vatandaşlığı satışında!

Daha yeni açılmasına rağmen İstanbul Havalimanı’ndan gelen skandal haberlerin arkası kesilmiyor.

Bir kenarda dolar cinsinden yatırım karşılığı vatandaşlık reklamları, diğer tarafta mescit bulamayan veya başka bir sebeple vatandaşların ortalıkta namaz kılmak zorunda kalması.

Gazete Yolculuk’un haberine göre, yapımı sırasında onlarca çalışanın iş kazasına kurban gittiği, işçilerin çalışma şartlarına karşı ayaklandığı ve topluca tutuklandığı, açılışı sayısız kez ertelenen ve halen hava ulaşımını olumsuz etkileyen 3. Havalimanı’nda ilginç görüntüler var.


Yeni adıyla İstanbul Havalimanı’nda yurt dışından gelen yolcuları “İstanbul’a hoş geldiniz. 250,000 dolar yatırım karşılığında T.C vatandaşı olun” yazılı reklam panoları karşılıyor.

Erdoğan, ‘vatandaşlık fiyatını’ düşürmüştü!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş bedeli, AKP’nin ‘yerli ve milli’ söylemine rağmen bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Eylül 2018’de yürürlüğe giren yönetmelikle ucuzlatılmıştı.

Vatandaşlık kazanabilmek için karşılanması gereken en az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı şartı, 500 bin dolar veya karşılığı döviz ya da Türk lirası olarak değiştirildi.

En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazın tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alınması hükmü de yönetmelikle değiştirildi. 250 bin dolar veya karşılığı döviz ya da Türk lirası tutarında taşınmazı alan yabancılar bu haktan yararlanabilecek.

Her kalemde indirim yapıldı

Vatandaşlığa geçmek için oluşturulması gereken istihdam rakamı ise 100 kişiden 50 kişiye düşürüldü.

Vatandaşlığa geçme şartlarından biri olan Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara üç yıl tutma şartıyla yatırılması gereken mevduat tutarı en az 3 milyon dolardan 500 bin dolara veya karşılığı döviz ya da Türk lirasına düşürüldü.

En az 3 milyon dolar tutarında devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın alma şartı da 500 bin dolar veya karşılığı döviz ya da Türk lirası olarak güncellendi.

Mescitler açık değil mi, yoksa bulunamıyor mu?

Sosyal medyada paylaşılan bir diğer görüntüde ise bir grup insan, havalimanının ortasında yerlere konan seccadeler üzerinde namaz kılıyor. Bu kişilerin neden ortalıkta namaz kıldığı veya buna neden imkan tanındığı bilinmiyor.

Mescitlerin henüz açılmamış olması veya açık olanların uzak kalması, bulunamaması gibi sebeplerin bu tercihte etkili olabileceği belirtiliyor.

Ancak görüntüde duyulan ezana bakılırsa mevcut alanın mescit niyetine kullanılma ihtimali de ortaya çıkıyor. Görüntüler “Doğrusu bu mu?” sorusuyla paylaşılıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ