Döviz almak isteyen artık vergi ödemek zorunda

Cumhurbaşkanı kararı ile kambiyo muamelelerinde (döviz alım-satımı) satış tutarı üzerinden yüzde 0.1 Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) alınacak.


Hükümet dövizden caydırmak için döviz alım satımlarına vergi getirdi. Cumhurbaşkanı kararı bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

Resmi Gazete’de yer alan cumhurbaşkanı kararıyla 1998 tarihli 98/11591 sayılı bakanlar kurulu kararında değişiklik yapıldı.


Buna göre, kambiyo muamelelerinde (döviz alım-satımı) satış tutarı üzerinden yüzde 0.1 oranında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) alınacak.

Bakanlar kurulu kararının ilk yayımlandığı 1998 yılında tüm kambiyo muamelelerinde BSMV yüzde 0.1 olarak belirlenmiş, 2008 yılında sıfıra indirilmişti.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert, “Spot döviz piyasasında günlük işlem hacmi ortalaması Nisan’da 5.6 milyar dolar. Buradan günlük ortalama çift taraflı 200’er milyon TL gibi bir vergi toplanacak. 20 iş günü dersek aylık 2 milyar TL gelirden bahsediyoruz. Bu adım hem gelir artırma hem de dövizden caydırma amaçlı görünüyor” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ