Dolarla yarışan gram altın yeni rekor kırdı

İç piyasada dövizdeki hareketlilik altını da olumsuz etkiledi. Dünyada ons altın fiyatının gerilemesine karşın Türkiye’de dolar kurunun 8.20 lira ile rekor kırmasının ardından gram altın da 500 lirayı aşarak rekorunu yeniledi.


İç piyasada dolarda yaşanan artışa bağlı olarak gram altın fiyatları da rekor seviyelere ulaştı. Gram altın 500 lirayı aşarak rekor kırdı.

GRAM ALTIN 500 TL’Yİ AŞTI


Piyasalarda oldukça hareketli bir gün yaşanıyor. Dolar/TL 8.20 ile rekor seviyelere yükselirken gram altın da 500 TL’yi aşara rekor kırdı. Ons altın fiyatlarının 1.905 dolar seviyesinde seyrettiği günde iç piyasada dolar kurunda yaşanan artış, gram altının rekor kırmasına neden oldu.

YÜKSELİŞ TAMAMEN DOLAR KAYNAKLI

Altına yaşanan yükselişi sozcu.com.tr’ye değerlendiren GCM Yatırım Yardımcı Analisti Kaan Kutsar, ons altın fiyatlarının ABD’deki mali teşvik paketi görüşmelerinde yaşanan soruna bağlı olarak gerilediğini belirterek, “İç piyasada dolar kurunda yaşanan yükseliş gram altın fiyatlarını yükseltiyor. 500 psikolojik, önemli bir seviye. Bu seviyenin aşılması durumunda 505 TL, kalıcı olması durumunda ise 510 TL görülebilir” dedi. ABD seçimleri, enflasyon raporu ve AB ile olan ilişkiler gibi piyasalara dair gelişmelerin yakından izleneceğini belirten Kutsar, yaşanan yükselişin tamamen dolar kaynaklı olduğunun altını çizdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ