Doların yükselişi bakın en çok kimi olumsuz etkiledi?

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) faizleri yükseltmesi sonrası gelişmekte olan ülkelerde dolar hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Türkiye bu yükselişten ekstra etkilendi. Artan dolar fiyatlarından ise Türkiye'de bakın kimler çok zarar gördü.
ABD faizlerindeki hızlı yükseliş, dolardaki değer kazancı, gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik küresel riskler nedeniyle dolar 4 lira 50 kuruşa kadar tırmandı.

Merkez Bankası’nın twitterdan yaptığı “yakından takip ediyoruz” açıklamasının ardından düşüşe geçen dolar toplumun her kesimini faklı etkiledi. Doların durdurulamayan yükselişinin son zamlarla beraber 1603 lira olan asgari ücreti nasıl etkilediği yapılan hesaplarla ortaya çıktı. 

29 Aralık 2017’de açıklanan 2018 yılının asgari ücret rakamı 1603 TL olarak gerçekleştirilmişti. Tam da o gün dolar kuru 3 lira 77 kuruş olarak kayıtlara geçti. Bu hesaba göre o gün asgari ücretin tam karşılığı 425 dolar yapıyordu. Zamdan yaklaşık 4 ay sonra bugün dolar 4 lira 50 kuruşa kadar çıktı. Aradaki fark 73 kuruşa yükseldi. 1603 liralık asgari ücret bugünkü kurdan hesaplandığında  356 dolar ediyor.


Yani asgari ücretli çalışanın maaşındaki kayıp 4 ay sonra tam 69 dolar oldu. Hadi Türk parasına  çevirelim, 310 lira!


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ