Dolar ve Avro yeni haftada da tutulamıyor

Türk Lirası bu haftanın ilk işlem gününe de dolar karşısında değer kaybı ile başladı.
Asya ve Pasifik piyasalarında 6,55 TL civarında işlem gören dolar Türkiye saati ile 09:13-09:14 aralığında 6,70 TL’ye yükseldi. Aynı dakikalarda euro 7,79 TL, İngiliz Sterlini 8,62 TL oldu. 


TL’nin üç para birimi karşısında günlük değer kaybı yüzde 2’yi aştı. ABD ile “müeyyide” krizinin başladığı 2 Ağustos’tan bu yana yüzde 34 değer kaybetti.

GÖZLER AĞUSTOS ENFLASYONUNDA

Uzmanlar Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıklayacağı ağustos ayına ait enflasyon rakamlarının TL üzerindeki baskıyı artırabileceğine dikkat çekiyor.

Başta gıda ve akaryakıt mamüllerine gelen zamların etkisi ile Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3’ü geçebileceği belirtiliyor.

Hazine’nin gösterge niteliğindeki 2 yıllık tahvil faizi yüzde 24,48’den işlem görüyor. 5 yıllık tahvil faizi yüzde 26,60 10 yıllık tahvil ise yüzde 21,76 seviyesinde. 

Euro/dolar paritesi 1,1615 seviyesinde, brent petrolün varil fiyatı ise 77,44 dolar. Altının onsu 1.201 dolar. 

İstanbul Kapalıçarşı’da altının gram fiyatı 261 TL, çeyrek altın 427,6 TL. 

ERDOĞAN: PAZARTESİ ÖNEMLİ KARARLAR ALACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orta Asya ülkesi Kırgızistan temasları devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı konuşmada şunları dile getirmişti: “Uluslararası ticaretin dolara olan bağımlılığı, artık karşımıza bir engel olarak çıkmaya başladı. Pazartesi önemli kararlar alacağız.”  

Erdoğan’ın önemli karar alınacağını ifade ettiği zirve bugün Ruh Ordo Kültür Merkezi’nde Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’ın ev sahipliğinde başladı. 
TÜRK KONSEYİ BAŞLADI

Kırgızistan’ın ev sahipliğinde Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye’nin üye olduğu zirveye, Özbekistan “onur konuğu”, Macaristan ise “gözlemci ülke” sıfatıyla katıldı. 

Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi’nde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyovev ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban hazır bulundu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ