Dolar haftanın son gününe 6,63 seviyesinden başladı

Türkiye'de enflasyon, ABD'de tarım dışı istihdam verilerinin izleneceği haftanın son gününe Dolar/TL 6,63 seviyesinden başladı.
ABD borsaları dün bu hafta içerisinde ikinci kez günün artıda kapattı. ABD’den gelen artılar haftanın son gününde iyimser bir havanın oluşması için yeterli olmadı. Bu sabah itibarıyla Asya borsaları ve ABD vadeli endeksleri satıcılı seyrediyor.

Piyasalar, bugün yurt içinde enflasyon verisini, yurt dışında ise ABD istihdam verisini takip edecek. Bu gelişmeler ışığında dolar/TL kuru güne 6,64 seviyelerinden başlıyor. Euro/TL ise 7,22 civarında.

ABD’de tarım dışı istihdam verisi yakından izlenecek. İşsizlik başvurularının rekor seviyeye çıkmasının ardından istihdamda da düşüş yaşanması bekleniyor.


PETROL FİYATLARI 30 DOLARIN ÜZERİNİ GÖRDÜ 

ABD Başkanı Donald Trump, dünyanın en büyük petrol üreticisi ülkelerinden Rusya ve Suudi Arabistan arasında üretimde kesintiye gitmeleri yönünde bir anlaşmaya varılmasını sağladığını kaydetti. Bu gelişmeler petrol fiyatlarını 30 doların üzerine taşırken; bu sabah bir miktar gerileyen petrol fiyatları 28 dolardan işlem görüyor. Rusya cephesinden gelen açıklamada ise Enerji Bakanı Aleksander Novak, global petrol talebinin önümüzdeki birkaç ay içinde yükseleceğini umduğunu söyledi.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte büyük olasılıkla keskin, şiddetli bir daralma yaşayacağını ve üçüncü çeyreğine başlarında da ekonominin biraz daha daralmaya devam edeceğini öngördüğünü bildirdi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, çalışanları işlerinde tutmanın ekonomiyi koronavirüs salgınının yayılmasını yavaşlatmak için alınan tedbirler nedeniyle yaşanmakta olan resesyondan ekonomiyi çıkarmak için anahtar olduğunu söyledi.

Uluslarararası kredi derecelerdirme kuruluşu S&P Global, koronavirüs salgınına rağmen ABD’nin kredi notunu durağan görünüm ile AA+/A-1+ olarak teyit etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ