Diyanet’e bütçe dayanmıyor: 7.7 milyarlık ödenek 8.3 milyara yükseltildi

Diyanet İşleri Başkanlığı'na ayrılan 7.7 milyarlık ödenek, altı ay sonunda 8.3 milyar olarak güncellendi.
İlkokullarda okullaşma oranı son 10 yılın en düşük seviyesinde, ancak buna karşın bir yılda 1002 imam hatip lise ve ortaokulu açıldı. 2015’te 150 bin olan Kuran kursu öğrencisi sayısı ise 2017’de 305 bine yükselmiş durumda. 

AKP iktidarıyla birlikte en çok tartışılan kurum haline gelen Diyanet, bu harcamaları “kurumsal kapasite ve yetkinliği geliştirmek” iddiasıyla yapıyor.

Bütçe büyüklüğü ve harcamaları ile Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi önemli bakanlıkları bile geride bırakan Diyanet, geçen yıl “bütçesi yetmediği için” aldığı ek ödeneklerle gündeme gelmeye devam eden Diyanet, 8 yılda bütçe kanunu ile kasasına toplam 38.8 milyar TL koydu. Ancak ek ödeneklerle bu rakam 40.8 milyar lirayı buldu. 


Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yılın ilk 6 ayındaki gerçekleşmeler ve ikinci dilime ilişkin öngörülerin yer aldığı Mali Durum ve Beklentiler Raporu yayımlanırken bir kez daha ek ödenek ayrıldığı ortaya çıktı.

BirGün gazetesinden Nurcan Gökdemir'in haberine göre, geçen yılı da ek ödenek alarak 7.3 milyarlık harcama ile tamamlayan Diyanet'e, bu yıl için yüzde 12'lik artışla 7.7 milyarlık bütçe ödeneği ayrıldı. Ancak altı ayın sonunda 4 milyar lira harcayan kurum, yıl sonu gerçekleşme tahminini 8.3 milyar lira olarak güncellendi.

Ocak-haziran döneminde bütçesinin yüzde 52'sini harcayan Diyanet'in harcama kalemleri arasında geçen yıla göre en yüksek artış, yıl içinde yapılan özel düzenlemelerle en düşük maaşın 3 bin liraya çıktığı personele yapılan harcamalarda yaşandı.

100 bini imam-müezzin, 20 bini kadrolu Kuran kursu öğretmeni, 20 bini geçici Kuran kursu öğreticisi, 3 bini vaiz ve bin 250'si müftü olmak üzere personel sayısı 144 bin 250'ye ulaşan Diyanet, bu kadroya sosyal güvenlik primleri ile birlikte 3.8 milyar TL ödedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın da rapora yazdığı sunuşta bütçelerinin yüzde 95'inin personel harcamalarına gittiğinin altını çizdiği belirtiliyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ