CHP'li Basmacı: 'Emeklilikte yaş engeli kaldırılmalıdır'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde emeklilikte yaş haddini bekleyen vatandaşların durumunu gündeme getirdi.
 


 
Melike Basmacı, emeklilikte yaşa takılan yurttaşların yıllardır hükümetten iyileştirme ve düzenleme beklediğini belirterek "İnsanlar prim süreleri dolduktan sonra yaş engelini aşabilmek için yıllarca daha çalışmak zorunda kalıyor bu uygulama çok yanlıştır. Ayrıca 8 Eylül 1999 dan sonra emekli olan ve düşük maaş alanlar için eşitleme yapılması gerektiğini sık sık dile getiriyoruz ancak hükümet tarafından gerçek anlamda yapılan hiçbir uygulama yoktur" dedi.

 
Emekli olunan yıllara göre farklılık gösteren maaş uygulamasının da hiç adil olmadığını vurgulayan Basmacı, "8 Eylül 1999 sonrası emekli olanlara yapılan büyük adaletsizliktir. Bir an önce emeklilerin maaş farkı eşitlenmelidir” çağrısı yaptı.
 
Emeklilerin büyük geçim sıkıntısı içerisinde olduğunu dile getiren Basmacı, “Emeklilere sunulan maaşlar hiç insani değil. Eğer ek iş yapmazlarsa 800 TL'ye kadar inen rakamlarla geçinebilmek mümkün görülmüyor. AKP hükümeti emeklileri sevmiyor. Yıllarca primlerini ödeyen insanlar emekli olabilmek için bir de yaşı beklemek zorunda bırakıldı. İnsanların bu durumdaki kayıplarını kim ödeyecek?” diye sordu.
 
Ayrıca emeklilikte yaşı bekleyen yurttaşların sağlık hakkından da yararlanamadığını belirten Basmacı, "Bu emeklilere yapılan büyük haksızlıktır. AKP emekliler için bir an önce elini taşın altına koymalıdır" dedi.
 
Melike Basmacı'nın Jülide Sarıeroğlu'ya yönelttiği sorular şöyle:
 
"- 2018 yılı itibariyle primi dolmuş olmasına rağmen emekli olmak için yaş bekleyen kaç kişi vardır?
 
- Emeklilikte yaşa takılanlar için bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır? Ne zaman ve ne gibi iyileştirmeler yapılacaktır?
 
- Emeklilerin maaşlarının düzenlenmesi için yapılacak bir düzenleme var mıdır?
 
- Uzun süredir gündemde olan ancak gerçek manada bir adım atılmayan 2000'den önce emekli olanlar ile 2000 sonrası emekli olanlar arasında bulunan maaş farkı eşitlemesi yapılacak mıdır? Ne zaman yapılacaktır?"
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ