Çeyrek altın Kapalıçarşı’da ‘yok’ satıyor

İstanbul Kapalıçarşı’da kuyumcu esnafı ellerinde altın kalmadığını söyleyip vatandaşı geri çeviriyor. Bazıları ise bu durumu, “Fiyatlar daha da yükselir diye satmıyorlar” şeklinde değerlendiriyor.


Yatırımcıların ‘güvenli liman’ diye tanımladıkları altın fiyatlarında yükseliş eğilimi devam ediyor. Gram altın Merkez Bankasının faiz indirimi kararı sonrası yükselişini sürdürerek tarihi rekorunu kırdı.

KİMİ ESNAF DA FARKLI DÜKKANLARA YÖNLENDİRİYOR


Kapalıçarşı’yı gezen Milliyet gazetesinden Aylin Rana Aydin’in haberine göre, kuyumcular altın satın almak isteyenlere ellerinde hiç çeyrek veya tam kalmadığını söylerken kimi esnaf da farklı dükkanlara yönlendiriyor.

GRAM VE ONS FİYATININ DA YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

Çarşı esnafı, kuyumcuların altın fiyatlarının yükselmesini bekledikleri için ellerindekileri satmadığını dile getirdi. Fiyatlar yükselmeye başlayınca çarşıda satışların durduğunu belirten Kuyumcu Nazar Özsahakyan, “Şu an elinde altın bulunanlar yükseleceği için satmak istemiyor. Altında gram fiyatının ve ons fiyatının da yükselmesi bekleniyor” dedi.

TÜKETİCİ VE YATIRIMCI DA BEKLEMEDE

Altın almak için fiyatın düşmesini bekleyen tüketicilerin yanı sıra yatırımını nakite çevirmek isteyenler de altının yükselme ihtimalini göz önünde bulunduruyor.

ESKİ TARİHLİ ALTINLAR 20-30 LİRA DÜŞÜK FİYATA SATILIYOR

Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı dün yüzde 1.12 artışla 317 liradan günü kapattı. Çeyrek altın 517 lira, Cumhuriyet altını 2 bin 109 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı 317 liradan işlem gördü. Çarşıda piyasanın biraz daha altında fiyata altın bulmak mümkün. Eski tarihli altınlar 20-30 lira gibi daha düşük fiyata tüketiciye satılıyor.

HEDİYELİK VE TASARRUF AMAÇLI DA TALEP AZALDI

Altın fiyatlarının vatandaşın bütçesinin üzerine çıkması sebebiyle Kapalıçarşı’da hediyelik ve tasarruf amaçlı alınan altınlara da talebin azaldığı görülüyor. Buna rağmen vatandaşın bir kısmı yine de gram altın ile yatırım yapıyor.

ÇEYREĞE GÜCÜ YETMEYEN GRAM ALTINA YÖNELDİ

Kapalıçarşı esnafı, gram altının yanı sıra vatandaşın yatırım amaçlı çeyrek altın ve Cumhuriyet altınını da tercih ettiğini belirtiyor. Esnaf, düğünlerde takmak için çeyrek altına gücü yetmeyen vatandaşın 22 ayar gram altını tercih ettiğini de dile getiriyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ