'Cennet belgeleri'nde bugün: Yıldırım, Aysal, Yardımcı

​Paradise Papers sızıntısıyla politikacıların, dev şirketlerin ve ünlü isimlerin off-shore bağlantıları gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.
Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım'ın oğullarının, 'Erdoğan âşığı' Fettah Tamince'nin, Bakan Berat Albayrak ve ağabeyinin off-shore şirketleri ve bağlantıları belgelerle kanıtlanmıştı.

Cumhuriyet'ten Pelin Ünker'in Paradise Papers sızıntılarını haberleştirdiği 'Off-shore'un gizli dünyası' başlıklı yazı dizisinde bugünün 'vergi yıldızları' spor dünyasından.

Aralarında kulüp başkanlarının da bulunduğu birçok iş insanı, vergi avantajı ve mahremiyet sağlayan Malta ve Jersey’de ortaya çıktı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın 6, Galatasaray’ın eski başkanı Ünal Aysal’ın 2, Futbol Federasyonu Başkanvekili Servet Yardımcı’nın ise 6 off-shore şirketi var.


Süddeutsche Zeitung’un ICIJ ve aralarında Cumhuriyet’in de yer aldığı 67 ülkeden 96 medya kuruluşuyla paylaştığı belgelere göre Türkiye, futbolculara uyguladığı düşük vergi oranları nedeniyle ‘futbolda vergi cenneti’ olarak adlandırılırken, aynı zamanda iş insanı olan Türk futbolunun önde gelen isimleri Jersey ve Malta’nın vergi avantajlarından faydalanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ