'Bu sefer, daha önce hiç yaşamadığımız bir kriz olacak'

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Refet Gürkaynak, bundan önceki krizlerde insanların komşularına borçlu olduklarına dikkat çekti.

Gürkaynak, "Bugün ise bankalara borçlu. Bir kriz olursa bu bizim daha önce hiç yaşamadığımız bir kriz olacak." dedi.

Türkiye Ekonomi Kurumu’nun (TEK) düzenlediği panelde, Türkiye’nin önde gelen iktisat hocaları çok ciddi kriz uyarıları yaptı. “Ekonomi Politikaları, Seçimler ve Türkiye Ekonomisi” başlıklı tartışmalı toplantıda, Tuncer Bulutay, Korkut Boratav, Yılmaz Akyüz, Ercan Uygur, Refet Gürkaynak ile eski Hazine ve Merkez Bankası bürokratları Fatih Özatay ve Hakan Özyıldız ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları değerlendirdi.


Şirketlerin borçlarının milli gelire oranının 16 yılda 4 katına çıktığına işaret eden Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Refet Gürkaynak, “Şirketlerin borçlarının milli gelire oranı 2002’den bu yana yüzde 20’den yüzde 70’e çıktı. Bireylerin borçları da olağanüstü düzeyde arttı. Üstelik bundan önceki krizlerde insanlar komşularına borçluydu, bugünse bankalara borçlu. Bir kriz olursa bu bizim daha önce hiç yaşamadığımız bir kriz olacak.” şeklinde konuştu.

TEK Başkanı Prof. Ercan Uygur ise, açılışta yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomiyi canlandırmak için başta KGF kredileri olmak üzere piyasaya yüzlerce milyar liralık para enjekte ettiğini, ancak bunun hem enflasyonu, hem borçlanmayı hem de döviz kurunu artırarak son derece olumsuz etki yaptığını vurguladı.

Uygur, hükümetin yurt dışı piyasalara seçimlerden sonra frene basma sözü verdiğini, frenin sert olması halinde ekonomide önemli bir duraklama yaşanacağını kaydetti.

‘KRİZDEN ÇIKMAK 10 YILI BULABİLİR’

Prof. Tuncer Bulutay, hükümetin seçimi kazanabilmek için herkesi borçlandırıp cari açığı artırarak ekonomiyi büyütmeye çalıştığını vurguladı. Prof. Yılmaz Akyüz, borçluluk düzeyinin aşırı yükselmesi ve dış finansman kıtlığı nedeniyle olası bir krizin yıkıcı etkilerinin çok daha ağır olacağını ve krizden çıkma süresinin 10 yılı bulabileceğini anlattı.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ