Boydak Holding’den tek kalemde 6.7 milyon lira hortumlamış

Kayserispor eski genel sekreteri Fatih Çağlar Öcal’ın, el konuldukran sonra adı Erciyes Holding olarak değiştirilen Boydak Holding'te 6,7 Milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıktı. 'Atanmış' CEO Ertekin olayı doğruladı ve 'ikincisi olmayacak' dedi.
Kayserispor eski genel sekreteri Fatih Çağlar Öcal’ın, 2016 yılından bu güne kadar Erciyes Holding’i 6,7 Milyon lira soyduğu ortaya çıktı.


Boydak Holding ile 2016’de tedarikçi olarak ticarete başlayan Öcal’ın, sahibi olduğu MCÇ KAYSERİ KAĞIT SAN. TİC. LTD. ŞTİ. İle kantar pusulalarının kopyasını kullanarak Erciyes Anadolu Holding’i -El konulan Boydak Holding- 6,7 milyon dolandırdığı ortaya çıktı.

Boydak Holding kurucusu ve sahibi Mustafa Boydak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kayseri’den Haberler” başlığı ile yapılan yolsuzluğa dikkati çekti. Boydak, “Memleketin en saygın işletmelerine 4 yıl önce el konmuştu. İçeride yaşananlar yerel medyalardan da duyuluyor artık. Bahsedilen malzeme binde birlik karton, rakam 7 Trilyon. İddia edilen. Acaba diğer kalemlerde durum nasıldır? Beyler” diyerek kırtasiye emojileri paylaştı

FATİH ÇAĞLAR ÖCAL’A, HOLDİNG TARAFINDAN, PERSONEL GİBİ GİRİŞ ÇIKIŞ KARTI VERMİŞ

Yerel Yeni Haber gazetesinde yer alan habere göre, Fatih Çağlar Öcal sahibi olduğu şirketinden, 2016 yılında Boydak Holding’e, ismi değiştikten sonra ise Erciyes Anadolu Holding’e bağlı Boyteks ve Velteks şirketlerine kanepe ve koltuk kumaşlarında kullanılan rulo kâğıdının tedarikini sağlıyordu.

Öcal’a Erciyes Anadolu Holding tarafından personel gibi giriş çıkış kartı verildiği, Öcal’ın bu kartla  2016’dan bu yana şirkete, her gün iki kere girip çıktığı anlaşıldı.

SOYGUN NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Habere göre ‘soygun’ şu şekilde gerçekleşti: Fatih Çağlar Öcal, rulo kâğıt tedarikçiliğini yaptığı Erciyes Anadolu Holding’in sistemdeki açığını kullanarak ve  Holding muhasebesini de ‘uyutarak’ aldığı kantar pusulası ile fatura kesti. Daha sonra aynı kantar pusulasının ikinci nüshasını kullanarak, aynı ürün için ikinci faturayı kesti. 2016 yılında küçük başlattığı bu sahtekârlığı 2020 yılında yüzde 60’lara kadar çıkardı Sözü edilen toplam rakam 6,7 milyon lira

‘SÖZDE CEO’ ALPASLAN BAKİ ERTEKİN DE İŞİN İÇİNDE

Boyteks’ten ayrılarak yeni bir şirket halini alan koltuk kanepe kumaşı üreticisi Velteks’in sipariş miktarı ile faturalar arasındaki farkın tespit edilemsi üzerine vurgun Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin’e de aktarıldı.

CEO Ertekin, ilk önce şirketin zararı olan 6,7 milyonun tahsilatı için avukatları vasıtası ile çalışma başlattı. Fatih Çağlar Öcal’dan 6,7 milyonluk çek ve senet alındı. Sonrasında çek ve senetleri icraya koyup Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacakları esnada, korona virüsü nedeniyle icra ve haciz takipleri durdurulunca şikayet ve icra takibi 1 Mayıs tarihine kaldı.

‘FATİH DENİLEN ADAMIN BİZE 7 MİLYON ZARARI OLDU AMA…’

Ertekin, Yeni Haber’in genel yayın yönetmeni Azim Deniz’e yaptığı açıklamada “Fatih denilen adamın bize 7 milyon zararı oldu ama paha biçilemeyecek ders verdi. Sistemdeki açığı görmemizi sağladı. İddia ediyorum 41 şirketin tamamında sarf malzemeler dâhil, sipariş miktarı ile faturalar kontrol ediliyor. Bu bize ekstra 2 günlük iş yükü getirdi. Ama bunu SAP üzerinden tespit edebilecek bir sitem geliştirilene kadar, bu iş yüküne katlanılacak” ifadelerini kullandı.

ÖCAL SUÇLAMAYI KABUL ETTİ: MUHASEBECİ YAPMIŞ! 

Yeni Haber’in edindiği bilgiye göre, Kayserispor Eski Genel Sekreteri Fatih Çağlar Öcal suçlamayı reddetti. Kendisinin böyle bir sahtekârlığın içerisinde olmadığını, bunun muhasebecisi tarafından yapıldığını iddia etti. 2016 yılından bugüne kadar hesabına, kendisine gelen siparişten 6,7 milyon fazla paranın nasıl geldiğini açıklayamadı. Holding yöneticilerinin ise kendisinden çek ve senetleri zorla aldıklarını çevresine ifade ediyor.

FATİH ÇAĞLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Erciyes Anadolu holding yöneticileri, Cumhuriyet Savcılığına, Fatih Çağlar Öcal’dan, hukukçuları vasıtası ile, suç duyurusunda bulunuldu. Adliyelerce, icra takiplerinin açılması ile Öcal’a icra takibi de başlatılacağı öğrenildi.

Kaynak: Kronos
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ