Bodrum’da bakanlığa bağlı işletmede su 27 lira

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum’daki fahiş fiyatlara tepki göstermişti ancak bakanlığa bağlı Döner Sermaye İşletmesi DÖSİM’deki fiyatlar el yakıyor. İşletmede, kola 15 su ise 27 liraya satılıyor.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Bodrum’da suyun 10 liraya, lahmacunun da 70 liraya satılmasına tepki gösterip, fahiş fiyatlara karşı önlem alacaklarını açıklamıştı. Şimdi Ersoy’un Bodrum’daki fiyatlara gösterdiği tepkiyi DÖSİM’e de göstererek, gerekli düzenlemeyi yapması bekleniyor.

5 YILDIZLI OTELDEN PAHALI

Sözcü’den Ali Ekber Aktürk’ün haberine göre, piyasada 50 kuruş ile 1 lira arasında olan yarım litrelik su, DÖSİM’e ait Efes Antik Kenti’ndeki büfelerde 6 liraya satılıyor. Piyasada 1.5 lira olan kutu kolanın fiyatı ise daha da yüksek ve tam 15 lira. Piyasa fiyatı 10 lira olan Fiji marka suyun da 27 liradan satıldığı DÖSİM’de, Evian gibi yabancı menşeli su fiyatları da 21 liraya kadar çıkıyor. DÖSİM’deki bazı ürünler, 5 yıldızlı otellerden bile pahalı.


BAKAN ‘ORTALIK FIRSATÇILARA KALIYOR’ DEMİŞTİ

Bakan Ersoy, turizm beldelerindeki fahiş fiyatlara tepki göstermiş ve “Bunlara izin vermeyeceğiz. Turizme yatırım yapan, turizmde çalışan insanların zihniyetini, onların kafa yapısını değiştirmemiz lazım. ‘Turist geldi, üstünden ne kaparız?’ mantığıyla düşünmemek lazım. Gazetelerde Bodrum ile ilgili üzülerek okuduğum, ‘10-15 liraya su, 70 liraya lahmacun’ gibi vesaire şeyler var. Eğer siz gerekli altyapıyı, eğitimi oluşturmazsanız, sistemi kurmazsanız ortalık fırsatçılara kalıyor”demişti.

‘ÖREN YERLERİNİ BELEDİYE İŞLETSİN’

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan da, ören yerlerinin özel sektör yerine bağlı oldukları belediyeler tarafından işletilmesini önerdi. Pamukkale Örenyeri giriş ücretleriyle ilgili olarak Meclis’e önerge de veren Arslan, “Yapılan ihalelerle gişe geliri 10 yıllığına bağlanıyor ve ziyaretçi gelirinin yüzde 15’i de ihaleyi alan şirkete kalıyor. Bu konu belediye eliyle daha ucuza sağlanabilir” dedi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ