Bir bebeğin aylık mama ve bez masrafında rekor artış

Mama ve bebek bezi fiyatlarındaki zamla, ailelerin masrafları arttı. Ekonomik krizle, bir yılda yüzde 120'yi aşan zam gerçekleşti. Bir yaşından küçük bebeğin masrafları 324 TL'den 724 TL'ye çıktı.


Birgün'den Ekin Akyaz, bir yıllık anne olan Esra Balmumcu ile bir röportaj gerçekleştirdi. Balmumcu, “Geçen ay 16 TL’ye aldığım bebek bezini şimdi 22 TL’ye alabiliyorum” dedi.

“Ürün içerisindeki sayı azaldı”

Balmumcu: “En ucuz mamayı kullanmama ve sadece sabah kahvaltılarında vermeme rağmen haftada 17 liraya yakın mama masrafımız oluyor. Bir ay önce maliyeti 10 liraydı. Üstelik bu yalnızca mama, bir de günde 6 kere değiştirdiğimiz bebek bezleri var ki onlar da el yakıyor. Geçen ay 16 TL’ye aldığım bebek bezini şimdi 22 TL’ye alabiliyorum. Üstelik ürünün içerisindeki adet sayısı da azaldığı için, hafta içerisinde ikinci pakete geçmemiz gerekiyor.”

Bir bebeğin meyve suyu, su ve süt için ayrı biberonlar kullanması gerektiğini ifade eden anne Balmumcu, “Biberonu yeni değiştirdim 4 ay önce 12 liraya aldığım biberonu şimdi 24 liraya alabildim. Bunlar sadece zorunlu masraflar. Emzik fiyatı bile iki katına çıktı. Pişik kreminden ıslak mendile kadar pek çok üründe fiyatlar arttı” diye konuştu.

Bu temel kalemlerde toplam masraflarının ayda 700 lirayı geçtiğini belirten Balmumcu, “İnternetten sipariş vererek daha ucuza almaya çalışıyoruz ama orada da fiyatlar çok yüksek. İki ay önce marketten 15 liraya aldığım pişik kremi şimdi markette 30 internette 22 lira, biz de nasıl baş edeceğimizi şaşırdık” dedi.

Balmumcu sözlerine şöyle son verdi: “Ben ikinci bebeğime hamileyim, çocukların daha pek çok masrafı olacak bir kere sağlıklı beslenebilmesi için ek gıdalar arttığında her besin grubundan takviye gerekiyor. Patatesin bile 6-7 lira olduğu bir ülkede o takviyeleri nasıl sağlayacağız? Ayrıca, bebeğin kalacağı ev soğuk olamaz bu doğalgaz zamlarıyla evi nasıl gerektiği kadar ısıtacağız? Bunların hepsini düşünüyoruz, o nedenle oldukça kaygılıyız.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ