Bir banka daha paralel hazineye

Kapatılan Emlak Bankası açılıp Varlık Fonu'na devrediliyor.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba yasa teklifi ile yeniden açılacak olan Emlak Bankası’nın da Varlık Fonu’na devredilmesi bekleniyor.

AKP, “Paralel Hazine”si olan ve denetim dışı kullandığı Varlık Fonu’nu büyütmeye devam ediyor. Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT ve Borsa İstanbul, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi, ETİ Maden ve Çaykur’un yanı sıra turistik bölgelerdeki milyonlarca lira değerinde arazinin aktarıldığı Varlık Fonu’na yeniden açılacak Emlak Bank’ın da devredilmesi bekleniyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Torba Yasa Teklifi’nde yer alan bir madde ile 2001 yılında tasfiyesine başlanan Emlak Bank yeniden açılacak. Net öz kaynağı 256 milyon dolar olan banka, tasarının kabulünden sonra BDDK’nin vereceği karar üzerine faaliyetine başlayabilecek.


Teklifin görüşülmesi sırasında CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, “Kamu bankası olarak mı görevine devam edecek? Kamu bankası lisansını aldıktan bir süre sonra özelleştirilip satılacak mı?” diye sordu. Hazine Müsteşarlığı KİT Genel Müdür Vekili Mehmet Kaya, bu konuda yorum yapamayacağını bildirerek, “Kamu sermayeli bir banka olacak tabii ki. Kamu sermayeli bir kuruluş olacaktır ama özelleştirmeyle ilgili olarak benim şu anda bir şey demem mümkün değil” yanıtını verdi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ