Babacan: Türkiye’nin fakirleştiği tescil ve ilan edildi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak tarafından bugün açıklanan Yeni Ekonomik Programın (YEP) Türkiye’nin fakirleştiğini hem tescil hem de ilan ettiğini söyledi.

Ali Babacan, sosyal medya hesabında açıklanan yeni ekonomik programı değerlendirdi.

“Bugün açıklanan ekonomik program Türkiye’nin fakirleştiğini hem tescil hem de ilan etmiştir” diyen Babacan, mesajlarına şöyle devam etti: “2013 yılında 961 milyar dolara ulaşan milli gelirimizin bu yıl 702 milyara gerileyeceği, aynı dönemde fert başına gelirimizin 12.594 dolardan 8.381 dolara düşeceği açıklanmıştır.


İsraf ve yanlış yönetim sonucu bütçe açığı tarihi yüksek seviyeye çıkmıştır. Ekonomi yönetimini bıraktığım 2015 yılında 24 milyar TL olan bütçe açığının 2020 yılında tam on kat artarak artarak 239 milyar olacağı ve bu açığın 2023 yılına kadar da düşmeyeceği açıklanmıştır.”

Babacan, Türkiye yeniden borç faiz sarmalına geri döndüğüne dikkat çekerek, “Yıllık 53 milyar TL olarak bıraktığım bütçeden yapılan faiz ödemeleri, bu yıl 137 milyara, gelecek yıl ise 179 milyara çıkacaktır. Yüzde 27,5 olarak devrettiğim kamu borç yükü, bu yıl milli gelirin yüzde 41,1’e çıkacaktır” dedi.

Türkiye’nin en önemli ekonomik sorununun işsizlik olduğunu vurgulayan Babacan, mesajlarına şöyle devam etti: “Yatırım olmadan istihdam oluşmaz, işsizlik sorunu çözülemez. Bu program yatırımcıların önünü görmesini sağlayacak, onların güvenini kazanacak gerçekçi ve tutarlı bir makroekonomik ve finansal çerçeve sunmamaktadır.

Bu programda işsizlere, gelirini kaybedenlere, çiftçilerimize, esnafımıza, özetle tüm vatandaşlarımıza rahatlama sağlayacak somut adımları da görmüyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde ülkemizin en acil ihtiyacı güven tesis etmektir. Hükümet önemli bir fırsatı heba etmiştir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ