Albayrak, bu kez 'ivme' paketini açıkladı: İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'İVME Finansman Paketi'ni açıkladı. Albayrak, İVME paketiyle stratejik ürünlerin ihracatının öne çıkarılacağını, paket için yıl sonuna kadar 30 milyar TL finansman sağlanacağını söyledi.
Albayrak İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Finansman Paketi'nin ithalata bağımlı, dış açık veren sektörlere yönelik olacağını belirtti. 

"İhracata dayalı katma değerli bir modeli benimseyeceğimizi ifade ettik" diyen Albayrak, devam etti: 

"İVME finansman paketi, dört temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek. İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı yüksek ve ihracat potansiyeli yüksek sektörlere bu paket kapsamında finansman sağlanacak. Stratejik öncelik, orta yüksek ile yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak."


Albayrak, finansman paketinin ürün odaklı finansman yaklaşımını benimsediğini söyledi, hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım olarak belirlediklerini anlattı. 

"Hammadde ve ara malı üretiminde 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz-azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL'ye kadar yatırım kredisi sağlanacak" diyen Albayrak şöyle devam etti: 

"Ayrıca, 1 yıla kadar anapara geri ödemesiz - azami 5 yıl olmak üzere - 30 milyon TLye kadar işletme kredisi verilecek.

- Makine imalatı finansmanında 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz-azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TLye kadar yatırım kredisi sağlanacak.

- Seracılık dışındaki tarım alanlarında da işletme kredileri için 12 ay, yatırım kredileri için de 60 ay vade sağlanacak.

- Tarım sektöründe sağlanacak kredilerin vadesi, seracılıkta işletme kredileri için 14 ay, yatırım kredileri için 84 ay olarak belirlendi."

Bakan Albayrak'ın gündeminde döviz hareketliliği ve işsizlik de vardı. Berat Albayrak, "Türk Lirası'na karşı yapılan manipülatif pozisyon almak isteyenlere karşı mücadelemiz devam edecek. İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık. Yurtdışı finansman konusunda rahat pozisyonumuzu koruyoruz. Birinci çeyrekten çeyrek bazlı teknik resesyon süreci geride kalacak. Büyüme tarafında daha da pozitif gelişmeleri görmeye başlayacağız" dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ