​AB'de Türkiye tartışması: 3 milyar nasıl ödenecek?

AB'nin mülteci anlaşması kapsamında Türkiye'ye ödeyeceği 6 milyar euroluk mali yardımın ikinci kısmının nasıl ödeneceği konusu AB'de tartışma yarattı.
Financial Times (FT) gazetesi, 2016’da varılan mülteci anlaşması kapsamında Türkiye’ye yapılacak olan toplam 6 milyar euroluk mali yardımın 3 milyar euroluk kısmının nasıl ödeneceği konusunda Avrupa Birliği (AB) içerisinde tartışma yaşandığını yazdı. İlk 3 milyar euroluk dilimin ise üçte ikisi AB üyesi devletler tarafından karşılanmıştı.
 
FT’ye göre Almanya ve Hollanda gibi bazı ülkeler, ikinci 3 milyar euroluk ödemenin tamamını birliğin yürütme organı Avrupa Komisyonu’nun finanse etmesini önerdi.  Haberde, Komisyon’un ise bu öneriye, 3 milyar euroluk yükü tek başına omuzlamasının diğer alanlarda harcaması öngörülen para miktarını ve üye devletlerin Türkiye’nin bu yardımı nasıl kullandığını denetleme gücünü azaltacağını belirterek karşı çıktığı belirtildi.
 
Bilgi veren bir AB diplomatı, önerinin “mali ve siyasi miyopluğun” bir örneği olduğunu belirterek, “Bu çılgınca bir fikir” dedi. Anlaşmanın AB ve Türkiye kurumları açısından iyi işlediğine dikkat çeken düşünce kuruluşu Carneige Europe’dan eski AB Ankara Büyükelçisi Marc Pierini ise, “Fakat Ankara’dan gelen politik açıklamalarda bunun tam tersini duyuyoruz. Bunun nedeni ise paranın Türkiye’ye doğrudan nakit olarak verilmemesi” diye konuştu. Mart 2016’da anlaşmanın imzalanmasının ardından Türkiye’den botlarla Yunanistan’a geçen göçmen sayısı büyük oranda azalmıştı.

 
FT’ye konuşan bazı AB diplomatlarına göre anlaşma, Türkiye’nin AB ile kötüleşen ilişkisine rağmen yapıcı işbirliğinin geliştiği ender alanlardan biri oldu. AB Bakanı Ömer Çelik ise geçen hafta  yaptığı açıklamada 3 milyar euroluk ilk ödemenin yalnızca 1,7 milyarının yapıldığını belirtmiş ve “Suriyelilerin ihtiyaçlarını dikkate alınca bu ödemenin çok daha hızlı yapılması gerekir” demişti. (BBC Türkçe)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ