1 milyon kişi iş bulma ümidini yitirdi

Sürekli isim değiştirilerek açıklanan istihdam paketleri, vatandaşın işsizliğine çare olmadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, son bir yılda 1 milyon kişinin iş aramaktan vazgeçmesinin bunun bir göstergesi olduğunun altını çizdi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine göre, işe yerleştirilme oranının yarı yarıya azaldığını, son 1 yılda 1 milyon işsizin iş aramaktan vazgeçtiğini söyledi.

GERÇEK BEKA SORUNU İŞSİZLİK


İŞKUR’un verilerinin, Türkiye’de gerçek beka sorununun ‘işsizlik’ olduğunu açığa çıkardığını belirten Ağbaba, “İŞKUR’a göre, işsizlik ödeneği almak için ilk 8 ayda başvuran işsiz sayısı 1 milyon 138 bin 725 kişiye ulaştı. İş başvurusunda yüz yüze görüşmeye çağrılmada dahi 1 yılda yaşanan azalma yüzde 77 oranında. İş başvurusu yapıp ve buna bağlı olarak iş bulanların sayısı da yine yüzde 50 oranında azaldı. Son bir yılda en az 922 bin işsiz İŞKUR’un kendisine iş bulamayacağına ikna olup iş aramaktan vazgeçti. Bu rakamlar, sürekli isim değiştirilerek açıklanan istihdam paketlerinin başarısızlık tablosudur” dedi.

İŞVERENLER ARTIK İŞÇİ ARAMIYOR

2019 Eylül ayında işverenlerin 188 bin açık iş başvurusunda bulunduğunu, 2020 Eylül’de bu sayının 120 bin 281 kişiye gerilediğinin altını çizen Ağbaba, “Bu verilere göre ekonomik dar boğazda olan işverenler artık işçi aramadığı sonucu açığa çıkmaktadır. Sonuç olarak işverenlerin işçi aramaması ilerleyen süreçlerde istihdamın daha da azalacağına işaret etmektedir” dedi.

ÜMİDİNİ YİTİREN İŞSİZLERİN SAYISI ARTIYOR

Ümitsiz işsizlerin sayısındaki artışı İŞKUR verilerinde de görüldüğünü hatırlatan Ağbaba, İŞKUR’un Eylül ayı verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 22 oranında azalarak 4 milyon 53 binden 3 milyon 131 bin kişiye gerilediğini bildirdi. Son bir yılda en az 922 bin işsiz İŞKUR’un kendisine iş bulamayacağına ikna olup iş aramaktan vazgeçtiğini aktaran Ağbaba, “İktidarın Yeni Ekonomi Programıyla işgücü piyasasını esnekleştirme hedefi, bu anlamda işsizlik sorununu çözemeyeceği gibi, güvencesizliği derinleştirecek ve insanları sömürüye daha açık hale getirecektir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ