Okullar şimdi de öğrencilere dolap kiralıyor

Öğrencilerden kayıt, aidat, bağış gibi birçok ad altında para toplayan devlet okulları, şimdi de öğrencilere dolap kiralamaya başladı. Karar tepki topladı.
Öğrencilerin kullanması için kamu kaynakları ve veli paralarıyla yaptırılan dolaplar 50 ila 250 TL gibi bir fiyata öğrencilere kiralandığı ortaya çıktı.


DOLAPLAR ÖĞRENCİLERE KİRALANIYOR

Çanakkale’de bazı ilkokul ve ortaokullardaki uygulamalara yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösteren Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, okul aile birliklerinin öğrencilerin kullanması için kamu kaynakları ve veli paralarıyla yaptırılan öğrenci dolaplarının 50 ile 250 TL gibi bir fiyata yıllık kiralandıklarını ifade etti.

Mantaş, Okul Aile Birlikleri ve okul idareleri kamu kaynaklarını öğrencilere anayasal hak gereği eğitim araç ve gereçlerini parasız kullandırmaları gerektiğinin altını çizdi.

UYGULAMA DERHAL SONLANDIRILMALI

Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Mantaş, “Bu okullardaki uygulamaya seyirci kalan idareciler ne güzel ișler yapıyorlar. Bu uygulama. kamusal eğitimde piyasalașmanın, veliyi yontmanın son halidir. Bu uygulamayı icat edenler eğitime değer kattıklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bu uygulama derhal sonlandırılmalı ve öğrenci velilerinden toplanan paralar da derhal iade edilmelidir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ