O öğretmen açığa alındı

TOKİ Osmangazi İlköğretim Okulunda bir skandal ortaya çıktı. Küçük öğrencilerinin eline "İdam İpi" verilerek sınıftaki "Şehitler Köşesi" önünde fotoğraf çektirildi. Öğretmen de aynı karede poz verdi.
stanbul Beşiktaş’taki terör saldırılarının ardından öğrencilerinin eline idam ipi verip sınıfta çektiği fotoğrafı “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe… Başkaaaan…! Adalet istiyoruz” notuyla kişisel Facebook hesabından paylaşan öğretmen hakkında karar verildi. CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer tarafından yapılan açıklamada öğretmen Aydın Erekmen’in açığa alındığı duyuruldu.

CHP’den meclise soru önergesi

Skandal fotoğraf için CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.


Bakan, verdiği önergede “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, devletin okulunda görev yaptığı bilinen, fotoğraftaki öğretmenin kim olduğu, hangi okulda görev yaptığı belirlenmiş midir? Çocukların eline idam ipi vererek fotoğraf çektiren, bunu da sosyal medya hesabında paylaşan, ‘eğitimci’ olduğu iddia edilen bu şahıs hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa Bakanlık bu şahıs hakkında ne gibi bir cezai işlem uygulayacaktır?” diye sordu.

Özgür Özel: Akıl alır bir şey değil

Meclis Genel Kurulu’nda söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, hükümete, öğrencilerinin eline idam ilmeği atılmış ipler vererek fotoğraf çektiren öğretmen Erekmen’e soruşturma açılıp açılmayacağını sordu.

Özel, şunları söyledi: “İstanbul Başakşehir’de Osmangazi İlköğretim Okulunda devlet memuru bir öğretmen, adı Aydın Erekmen. Öğrencilerine bir idam ipi dağıtıp, arabasına idam ipi asıp, 10-12 yaşında olduğu anlaşılan bir öğrencisinin eline silah verip öğrencisini eğittiğini söylüyor. Bunu da, 8 yaşındaki öğrencilerin elinde küçük idam ipleriyle fotoğraflarını paylaşıyor. Bu kabul edilebilir, akıl alır bir şey değil. Bu konuda hükûmetin aldığı bir tedbir, açılmış bir soruşturma var mıdır? Aynı zamanda, bu öğretmenin mensubu olduğu bir vakıfla Başakşehir Millî Eğitim Müdürlüğü’nün ortak yaptıkları bir sempozyum da söz konusu. Bu konuyla ilgili hükûmetin hızlı bir şekilde Meclisi bilgilendirmesi ve gerekli tedbiri alması için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Müezzinoğlu: Tasvip etmek mümkün değil

Özel’e yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konuyu inceleyeceklerini ve Meclis’i yeniden bilgilendireceklerini kaydetti. Müezzinoğlu, şöyle dedi:

“Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilimizin ifade ettiği, yanılmıyorsam İstanbul Başakşehir’deki bir okuldaki bir öğretmenin 10-12 yaşlarındaki çocuklara yaptığı uygulama eğer şayet doğruysa -biz bunu şu anda duyuyoruz- bunu tasvip etmek mümkün değil. Kesinlikle kınıyoruz ve bu anlamda gerekli incelemeleri başlatan Millî Eğitim Bakanımızdan ve yetkililerden de gerekli bilgiler alındıktan sonra Meclisimizi tekrar bilgilendiririz.”

Okul öğretmeni savunmuştu

Bir Gün’den Rabia Yılmaz, öğretmenin çalıştığı okul yönetimine ulaştı. TOKİ Osmangazi İlkokulu Müdür Yardımcısı, “Konudan haberdar olduk. Araştırıyoruz. Öğretmenle görüştük. Öğretmenimizin bir izcilik faaliyeti var. İzci düğümleri ile ilgili bir çalışma yaptığını söyledi. Biz de o şekilde yorumladık” dedi. Müdür yardımcısı ayrıca konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını da açıkladı.

Açığa alındı

Sosyal medyada gelen tepkilerin ardından CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, öğretmenin açığa alındığını duyurdu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ