Böyle anket dünya tarihinde yok

Ankete dört şık koydular, hangisini seçersen seç çocuğun imam hatibe gidiyor.
Aydın'ın Kuşadası ilçesinde öğrenci velilerine "yeni okul" isteyip istemedikleriyle ilgili anket yapıldı. Ancak anketin bütün şıkları imam hatip seçeneklerinden oluştu. Veliler duruma tepki gösterip neden başka okulların koymadığını sordu. 

Okul planlaması amacıyla dağıtıldığı belirlenen ve üzerinde 'evet' ve 'hayır' şıklarının bulunduğu ankette seçenekler şöyle:

"Okulumuz bünyesinde imam hatip ortaokulu açılırsa çocuğumu o okula gönderirim."


"İlçemiz sınırları içerisinde yeni bir imam hatip ortaokulu açılırsa çocuğumu o okula gönderirim."

"İlçemiz sınırları içinde pansiyonlu (ücretsiz) imam hatip ortaokulu açılırsa çocuğumu o okula gönderirim."

"İlçemiz sınırları dışında pansiyonlu (ücretsiz) imam hatip ortaokulu açılırsa çocuğumu o okula gönderirim"


VELİLER İSTEDİ AÇTIK OYUNU
Anket velilerin tepkilerine neden oldu. Veliler, Kuşadası'nda planlama ve yeni okullara yönelik anket yapılacaksa eksik tüm branşların yazılması gerektiği görüşünde birleşti. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen veliler, "Sanki tüm meslek dallarına yönelik okullar var ve sadece imam hatip yokmuş gibi anketi sadece o yönde hazırlamışlar. Neden kimse fen, konservatuvar, sosyal bilimler, turizm, yabancı dil okullarını isteyip, istemediğimizi sormuyor? Bu imam hatip dayatmasıdır. Başka hiçbir seçenek olmadığı için binlerce öğrenci velisi içinde 10 kişi bile anketi olumlu yanıtlasa 'Veliler istedi, açtık' denilecek" diyerek, tepkilerini dile getirdi.

İMAM HATİP İSTEMEYENLER FİŞLENECEK
Bu anketin sonuçlarından birisi de "hayır" diyecek velilerin ortaya çıkması olacak. İmam Hatip'e karşı olanlar Erdoğan Rejimi'ne karşı olarak değerlendiriliyor. 

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TÖRE: ART NİYET YOK

Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, ankette art niyet aranmaması gerektiğini belirterek, "Birçok veli dilekçe vererek çocuklarının dini eğitimlerinin devlet tarafından verilmesini talep ediyor. Biz de bunu planlamak ve gerçek talebi görmek, il ve ilçelerdeki okul yatırımlarımızı planlamak için anket düzenledik. Art niyetimiz yok" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ