Yunanistan’ın en büyük mülteci kampında yangın paniği!

Yunanistan’ın en büyük sığınmacı kampı olan Moria’da dün gece çıkan paniğe neden oldu.


Geçtiğimiz hafta çok sayıda koronavirüs vakalarının tespit edildiği Yunanistan’ın en büyük mülteci kampı olan Moria’da dün gece yangın çıktı. Midilli adasında bulunan kampta çıkan yangın büyük korku ve paniğe neden oldu. Binlerce mülteci canını kurtarmak için alevlerden kaçmak zorunda kaldı.
2 bin 800 insan kapasiteli mülteci kampında 12 bin 600 insanın kaldığı açıklanırken olayla ilgili soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Başbakan Miçotakis acil bir bir toplantı çağrısında bulunurken yangında ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

”POLİS ÇIKIŞLARI ENGELLEDİ”

Sabah saatlerinde mülteci kampındaki yangının etkisi gözler önüne serildi. Salı gece yarısı başlayan yangının ardından sabah saatlerinde bazı mülteciler eşyalarını kurtarmak için alana tekrar girdi. Göç ve Mülteci Bakanlığı yetkilisi Manos Logothetis, “Moria kampı büyük ihtimalle tamamen yok edildi.” dedi.

Yangının kamp alanının farklı bölgelerinde başladığı kaydedilirken Reuters’a konuşan ve yaşananlara tanık olan Panagiotis Deligiannis, “Alevler korkunçtu, kamp alanının tahliye edilmesi gerekirdi. İnsanlar etrafa kaçıştı, polis onların dışarı çıkmasını engelledi” diye konuştu.

KOVID-19’U SOMALİLİ KİŞİ GETİRDİ

Kampta şu ana kadar bin kişiye Kovid-19 testi yapılırken, ilk vaka ise geçtiğimiz hafta tespit edilmişti. Kamp kapasitesinin 2 bin 800 kişi olmasına rağmen 12 bin 600 kişiye ev sahipliği yaparken, test sonuçlarını gelmesi ile vaka sayısının artmasından korkuluyor. Moria’da vakaların başlaması ile 14 günlük karantina uygulaması başlatıldı.Moria’daki kampa Temmuz ayında sığınma hakkı verilen 40 yaşındaki Somali uyruklu bir kişi tarafından koronavirüs getirildiği tahmin ediliyor. Göç Bakanlığına ait verilere göre Somalili adam kamptan ayrılarak başkent Atina’ya gitti fakat iş bulamadığı için Moria’ya geri döndü.

Öte yandan Sakız Adası’nda bulunan Vial isimli mülteci kampında ise geçtiğimiz ay 5 kişide corona virüsü tespit edilmiş ve kamp karantina altına alınmıştı. Karantina tedbirleri sayesinde salgın durdurulmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ