"Türkiye'yi hiçbir zaman müttefik olarak görmedik"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan iki ülke ilişkileriyle ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Lavrov, Türkiye ile hiçbir zaman müttefik olmadıklarını söyledi. Lavrov, Türkiye’nin kendileri açısından konumunu “partner” olarak isimlendirdi.

Sputnik’te yer alan haber göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gündemi Rus radyolarına değerlendirdi. Türkiye’nin Azerbaycan’da askeri çözümü olduğu yönündeki açıklamalarına katılmadıklarını bildiren Lavrov, “Türkiye’nin dile getirdiği bu görüşe katılmıyoruz. Aynısını Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev de birkaç kez dile getirdi, bu bir sır değil. Söz konusu sorunun askeri çözümünün olduğu ya da askeri çözümün kabul edilebilir olduğuna dair açıklamalara katılmamız mümkün değil” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE MÜTTEFİKİMİZ DEĞİL, PARTNERİMİZ”


Gazetecilerin sorularına cevap Lavrov Türkiye ile Rusya ilişkilerini değerlendirdi. Türkiye’yi hiçbir zaman müttefik olarak görmediklerini açıklayan Lavrov, Türkiye’nin kendileri açısından stratejik bir partner olduğunu belirtti.

Lavrov’un gündemindeki ana başlık Ermenistan-Azerbaycan çatışmasıydı. Dağlık Karabağ’da çatışmalara son verilmesini istediklerini belirten Lavrov, Türkiye’nin aldığı pozisyonu eleştirerek “Maalesef Türkiye bunu yapabilirdi ve -askeri eylemler de dahil- Azerbaycan’ın bu sorunu çözmek için gerçekleştireceği her eylemi destekleyeceğini de doğruladı” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bu süreçte defalarca kez görüştüğünün altını çizen Lavrov, görüşmelerde barışçıl çözümün Karabağ sorununun sürdürülebilir bir biçimde sona erdirilmesi için tek yöntem olduğu görüşünü savunmaya devam ettiklerini de söyledi. Karabağ’daki temas hattına Rus askeri gözlemcilerin gönderilmesinin doğru olacağını ileri süren Lavrov, bu konudaki kararın Ermenistan ve Azerbaycan’a ait olduğunu belirtti.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ