Türkiye dahil 16 ülkeden gelen yolculara zorunlu korona testi yapılacak

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yeni bir adım atan Fransa, 16 ülkeden gelecek yolculara havalimanlarında Kovid-19 testini zorunlu kıldı. Söz konusu ülkeler listesinde Türkiye de yer aldı.


Avrupa’da Kovid-19 ile yoğun mücadeleye giren ülkelerden Fransa, pandemiye karşı yeni önlemler aldı. Başbakan Jean Castex, Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nda, salgının hızla yayıldığı 16 ülkeden gelecek yolculara zorunlu Kovid-19 testi yapılacağını açıkladı.

UYGULAMA 1 AĞUSTOS İTİBARIYLA BAŞLIYOR


Castex, yolcuların, Fransa’ya gelişten en fazla 72 saat içinde havalimanlarında veya öncesinde test yaptırması gerektiğini belirtti. Testin Fransa havalimanlarında uygulanması halinde sonuçların 24 saatte ilgili kişiye telefon veya elektronik posta ile bildirileceğini, pozitif sonuçlu kişilere zorunlu karantina uygulanacağını kaydetti. Tedbirin 1 Ağustos’ta yürürlüğe gireceği bilgisini verdi.

KATALONYA’YA GİTMEYİN İKAZI YAPTI

Vatandaşlarına,  salgının endişeye yol açması sebebiyle İspanya Katalonya’ya seyahat etmemelerini tavsiye eden Castex, iki ülke arası gidiş-geliş sayısını en aza düşürmek için Madrid’le görüşüldüğünü dile getirdi. Öte yandan Başbakanlık, salgın listesindeki ülkeleri şöyle sıraladı: ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Panama, Güney Afrika, Kuveyt, Katar, İsrail, Brezilya, Peru, Sırbistan, Cezayir, Türkiye, Madagaskar, Hindistan ve Umman.

SON 3 HAFTADA VAKA SAYISI YÜZDE 66 ARTTI

Fransa Halk Sağlığı Kurumu’na göre son 3 haftada Kovid-19 vaka sayısı yüzde 66 arttı. Ülkedeki can kaybı 30 bin 182’ye, vaka sayısı ise 210 bin 972’ye yükseldi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ