Trump’ın eski danışmanı Flynn hakkındaki dava kapatılıyor

ABD Adalet Bakanlığı’nın Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn hakkındaki davayı düşüreceği bildirildi. Adalet Bakanlığı’nın davayı düşüreceği haberi, Flynn’in ifadesini geri çekme planları yaptığı iddialarının ardından geldi.


BC’nin aktardığı haberde, Oval Ofis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, karardan memnuniyet duyduğunu belirtip “Böyle bir şeyin yaşanacağını hissetmiştim” dedi. Trump, “O masum biri. Umuyorum bir sürü kişi bunun bedelini ağır öder, hepsi alçak” diye konuştu.

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, bu görevde yalnızca 23 gün kalmıştı.


Flynn’in, Rusya’ya uygulanan yaptırımların kaldırılması için Rusya’nın Washington Büyükelçisi’yle görüştüğünün ortaya çıkması üzerine Trump görevine son vermişti. Flynn’in ayrıca bu görüşmeyle ilgili Başkan Yardımcısı’na da yalan söylediği ortaya çıkmıştı.

Flynn, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesini soruşturan özel savcılık tarafından suçlu bulunan isimler arasındaydı. Flynn, 2017 yılında Rusya’nın Washington Büyükelçisi ile ilişkisi konusunda Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) yalan beyanda bulunduğunu itiraf etmişti.

Trump, Mart ayında Flynn’i affetmeyi düşündüğünü söylemişti.

CIA BAŞKANI VE WSJ DEŞİFRE ETMİŞTİ; FLYNN VE OĞLUNA TÜRKİYE’DEN MİLYONLARCA DOLAR

Diğer yandan Kasım 2017’de ABD’de, Rusya’nın son başkanlık seçimlerine müdahale edip etmediğini soruşturan özel yetkili savcı Robert Mueller’in, Fethullah Gülen’in kaçırılarak Türkiye hükümetine teslim edilmesi karşılığında Michael Flynn ve oğluna milyonlarca dolar teklif edildiğine dair iddiaları da incelediği ortaya çıkmıştı.

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, Flynn ve aynı ismi taşıyan oğlu Michael Flynn’e bu iş için ödenebilecek ücret 15 milyon doları bulabilecekti. WSJ’ye göre, 2016’ın Aralık ayında New York’ta yapıldığı öne sürülen toplantı daha önce gazetede haberleri çıkmış olan 19 Eylül 2016 tarihli bir toplantının devamı mahiyetindeydi. Bir otel odasında yapılan Eylül ayındaki toplantıya eski CIA Başkanı James Woolsey’nin de katıldığı bildirilmişti.

ABD Adalet Bakanlığı’na daha önce sunulan belgelerde, Flynn’in Eylül 2016’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji Bakanı Berat Albayrak ile New York’ta görüştüğü ortaya çıkmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ