Trump, Ortadoğu barış planını açıkladı: Son şans olabilir

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da Orta Doğu barış planını açıkladı. Trump, planın barış için son şans olabileceğini söyledi.
Hamas'tan Trump'ın barış planına ilk yanıt geldi.


Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri “Trump’ın Kudüs’e dair açıklamaları safsatadan ibaret ve Kudüs her zaman Filistinlilerin olacak. Filistinliler bu anlaşmaya karşı çıkacak" yorumunu yaptı.

Trump'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

"İsrail halkı ile Amerikan halkının kalbi her zaman ortak. Bizler Yahudilere taahhütte bulunuyoruz, tarihin en karanlık anları bir daha yaşanmayacak. İsrail'de gerçekleştirdiğim ziyaret esnasında aynı zamanda Filistin Devlet Başkanı Abbas'la görüşmüştüm. Filistin halkının inancını orada görmüştüm.

Onlar iyi bir hayatını hak ediyorlar. Filistinliler aslında terör ve şiddetin pençesi altında kalmış durumdalar. Onları piyon olarak kullanan teröristlerden kurtulmak durumdalar. Gerçekten çok önemli bir yol olacak bu, bu çabalar doğrultusunda sayın Abbas'la bir araya geldim. Barışın tesis edilmesinin belki de en büyük zorluk olduğunu söyleyebiliriz. Bizden önceki yönetimler çok çalıştılar ama başaramadılar. Ama ben sorunlardan kaçmak, küçük şeyler başarmak için seçilmedim.

Burada çok güçlü kişiler var. Sayın Netanyahu bize yardımcı olmak için buradalar. Ortak bir komisyon kuracağız. İsrail'le birlikte kavramsal haritanın daha detaylı hale getirilmesi için. Böylelikle bir an evvel bunun tanınması sağlanabilsin. Aynı zamanda çalışacağız ve gelecekteki Filistin devleti içerisinde devlet olma şartları yerine getirildiğinde ki, terörün katı bir şekilde reddedilmesi bu şartlar altında yer almakta. Bunu da gerçekleştireceğiz.

Bu vizyon altında Kudüs İsrail'in bölünmemiş başkenti olmaya devam edecek. Ama bu çok önemli değil. Ben zaten bunu gerçekleştirdim sizin için değil mi? ABD İsrail'in egemenliğini burada kabul ediyor zaten, benim vizyonum da bu şekilde devam edecek. Aynı şekilde önemli olan iki devletli bir çözümün de İsrail devletine hiçbir şekilde güvenlik riskinin artmamasını sağlayacağını söyleyebiliriz. Kan dökülen günlere, gece kulüplerine, otobüs saldırılarına geri dönmeyeceğiz. Barış için taviz vermek gerekiyor ama İsrail'in güvenliğinden taviz vermesini isteyemeyiz. Ben İsrail için çok şey yaptım. ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıdık. Golan tepelerini tanıdım. Açıkça konuşmak gerekirse belki de en önemlisi bu korkunç İran nükleer anlaşmasından çekildim.

Geçmişteki planlar başarısız olmuştu. 80 sayfalık bir plan bu. Bugüne kadar sunulan planların en iyisi. Gerçeklere dayanan bir plan. Bizim sunduğumuz teklif sadece teknik çözümler değil, İsrailliler ile Filistinliler arasında barışı getirecek şekilde tasarlanmış bir plan. Filistinliler için de büyük bir açılımı beraberinde getirecek bu plan.

İsrail'de her iki siyasi parti de barışı ısrarlı bir biçimde istiyor.

İlk kez İsrail kavramsal bir harita açıklanmasına izin veriyor. Daha önce benzeri görülmeyen bir gelişme bu. Plan, barış için son şans olabilir.

Kürtler, Amerikan güçleri sayesinde, IŞİD yenilgiye uğratıldı. Yüzde 95 demiyorum, yüzde 100 IŞİD hilafeti yok edildi. Bu örgütün lideri artık yaşamıyor, öldürüldü.

İran rejimi artık çok zayıflamış, izole edilmiş durumda. Dünyanın bir numaralı teröristi Kasım Süleymani'yi ortadan kaldırdık. 

Bildiğiniz gibi, kendisi Hizbullah'ın lideri ile de beraberdi. İyi şeyler planlamıyorlardı. 

Kudüs güvenli, açık ve demokratik bir şehir. Bütün inançlardan, dinlerden gelen insanları kucaklıyor. 1948'de yeni İsrail devletini savunmak, korumak yerine; ona saldıranlar şimdi bu hatalarını artık düzeltebilir, düzeltme zamanı geldi.

O zamandan bu yana gereksiz yere dökülen kan, kaçırılan fırsatlar, anlamsız sebeplerle, bölgedeki maceracılığın içinde Filistinliler bir piyon olarak kullanıldı, bunun artık sona erme zamanı geldi. Cesur liderlerin yeni bir rota oluşturmaları için hiçbir zaman için geç değil. Biz de ABD olarak, hepsiyle konuştum, görüştüm, verdikleri desteğe inananıyorum bu sabah. Pek çok lider aradı beni. Ne yapabiliriz yardımcı olabilmek için' dediler.

Herkes bu anlaşmanın hayata geçmesi için bekliyor. Amerika, bölgedeki paydaşlar gibi barışın peşinde, barışı amaçlıyor. Hristiyanlar, Yahudiler Batı Şeria'yı ziyaret edenler anlatıyor. Ortaya koyduğumuz vizyonla birlikte, modern zamanlarda tüm insanlık bu kutsal toprakları yaşama imkanı elde edecek. Tarihten gelen bu bölge artık, çatışma ve savaşla değil artık barışla anılacak bir bölge olmalı. 

İsrail Başbakanı Netenyahu'ya Birleşik Arap Emirlikleri'ne ve Amman'a teşekkür ediyorum.

Amerika'nın bölgedeki ortakları hiç bu kadar büyük ve İsrail'le müttefikliğimiz de hiç bu kadar güçlü olmadı. Birlikte yeni bir şafağı getirebiliriz Ortadoğu'da.

En zor anlaşmalardan bir tanesi bu. İsrail ile Filistinliler çok çok zor. Bundan daha zor bir şey yok ancak barışa ulaşmamız gerekiyor. İnsanlığa bu anlaşmanın sağlanması konusunda borcumuz var."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ