Trump, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

Norveç’te göçmen karşıtı Gelişim Partisinin ırkçı milletvekili Christian Tybring-Gjedde, ABD Başkanı Donald Trump’ı 2021 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdi.

Irkçı ve İslam karşıtı görüşlerinin yanı sıra Filistinlilerin tepkisini çeken açıklamalarıyla tanınan Tybring-Gjedde, Donald Trump’ın İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşme sürecinde ‘önemli bir rol oynadığını’ savundu ve Trump’ı Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdi. ABD Başkanı’ndan övgü dolu sözlerle bahsetse de ‘bir Trump destekçisi olmadığı’ konusunda ısrarcı olan Tybring-Gjedde, ödül komitesinin Trump’ı ‘davranışlarına göre değil gerçeklere göre değerlendirmesi gerektiğini’ söyledi.

Tybring-Gjedde, Trump’ı aday gösteren mektubunda “Beklenildiği gibi tüm Ortadoğu ülkeleri de BAE’nin izinden giderse İsrail’le varılan anlaşma Ortadoğu’da oyun değiştirici niteliğe sahip olabilir” ifadelerini kullandı. Norveçli siyasetçi, aynı ödülü 2009’da alan eski ABD Başkanı Barack Obama’nın ise ‘ödülü kazanmak adına hiçbir şey yapmadığını’ belirtti. Tybring-Gjedde’nin, Trump’ı daha önce de Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdiği belirtildi.


“SERT DURUŞ SERGİLEMELİYİZ”

Tybring-Gjedde, Norveç’in göçmen politikalarına karşıtlığıyla tanınan bir isim. Geçmişte iltica isteyenlere sadece geçici oturma izni verilmesi gerektiğini savunmuş, tatile çıkabilen sığınmacıların oturma izinlerinin geri alınmasını talep etmişti.

Tybring-Gjedde, İslam karşıtı açıklamalarıyla da tanınıyor. Hijabı Ku Klux Klan ve Nazi giysilerine benzeterek ‘İslami bir üniforma’ olarak niteleyen Norveçli vekil, “Gözlerimizin önünde gerçekleşen İslamileşmeye karşı sert bir duruş sergilemeliyiz” demişti.

2006 yılında da, Müslümanların tepkisini çeken İslam karşıtı Ayaan Hırsi Ali’yi Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ