'Prens Muhammed'in alternatifi sürgünden döndü'

Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Suudi krallık tahtı için alternatifi olan Prens Ahmed bin Abdulaziz sürgünden ülkeye döndü.
Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Suudi krallık tahtı için alternatifi olan Prens Ahmed bin Abdulaziz sürgünden ülkeye döndü. Prens Ahmed'in ülkesine dönüş kararını nasıl ve neden verdiği merak ediliyor.
Suudi kraliyet kaynakları, Kral Selman bin Abdulaziz’in üvey kardeşi Prens Ahmed bin Abdulaziz’in ülkesine geri döndüğünü söyledi. Prens Ahmed, bazı Batılı uzmanlar tarafından Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın yerine geçebilecek bir kişi olarak görülüyor.Prens Ahmed’in dönüşünü doğrulayan resmi bir açıklama ise yapılmadı. Bir süredir kendi tercihiyle İngiltere’nin başkenti Londra’da sürgün hayatı yaşayan Prens Ahmed’in ülkesine dönüş kararını nasıl verdiğine yönelik bir bilgi paylaşılmasa da prensin güvenliğiyle ilgili bazı garantiler aldığı sanılıyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülmesinin ardından uluslararası kamuoyunun eleştirilerinin hedefindeydi.


Prens Ahmed’in dönüşüne dair resmi bir açıklama yapılmasa da BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, bu haberin Suudi hanedanına yakın kaynaklar tarafından dolaşıma sokulmasının, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın geleceğine dair süren tartışmaların göstergesi olduğunu söylüyor.

Geçmişte Suudi Arabistan İçişleri Bakanı olan Prens Ahmed 2012’de İçişleri Bakanı olmuş, 5 ay sonra yerine yeğeni Muhammed bin Nayif atanmıştı. Prens Ahmed’in “kendi isteğiyle görevi bıraktığı” açıklanmıştı.

BBC Türkçe


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ