Ölenlerin sayısı 106’ya yükseldi, kitlesel tahliyeler başladı

Çin’de geçtiğimiz ay ortaya çıkan ve daha sonra başka ülkelere de yayılan yeni tip koronovirüs nedeniyle Çin’de hayatını kaybedenlerin sayısı 106’ya yükseldi. Çinli yetkililer 27 Ocak itibarıyla 4 bin 515 kişile virüsün bulaştığını açıkladı.Bir gün önce koronavirüsün bulaştığı toplam kişi sayısının 2 bin 835 olduğu bildirilmişti.16 ülkeye yayılan virüsle ilgili olarak kitlesel tahliye çalışmaları da başlatılıyor.


Japonya hükümeti vatandaşlarının tahliyesi için Salı günü Çin’e bir uçak gönderdi. Japonya, virüsün görüldüğü 16 ülke arasında yer alıyordu. Bu ülkede Çin’e hiç gitmemiş ancak Çinlilerle bir arada bulunmuş bir kişide virüse rastlandı.

BBC’nin aktardığına göre, Çin dışında tespit edilen 40’tan fazla vakanın rastlandığı ülkeler arasında Fransa, Almanya, Kanada, Avustralya ve Güney Kore de var.

Washinton yönetimi, Vuhan şehrindeki Amerikalı vatandaşları ve diplomatik personeli birkaç gün içerisinde tahliye etmeyi planlıyor.

Avrupa Birliği (AB) de salgını nedeniyle Çin’de bulunan Avrupa ülkeleri vatandaşlarının tahliye edilmesi için harekete geçmeye hazırlanıyor.

Kriz yönetiminden sorumlu AB Komiseri Janez Lenarcic, AB’nin, Çin’deki Avrupa vatandaşlarının tahliyesini koordine edeceğini duyurdu.

Fransa da, yarın Çin’in Vuhan kentinde bulunan vatandaşlarını tahliye edecek. Hollanda hükümetinin de, vatandaşlarının tahliyesi olasılığını değerlendirdiği bildiriliyor.Çinli yetkililer yeni koronavirüsün kuluçka döneminde, yani hastalarda hiçbir belirti ortaya çıkmadığı dönemde de, insandan insana bulaştığını açıklamıştı. Hubei eyaletinin çoğu ile virüsün ortaya çıktığı şehir ve eyaletin başkenti Vuhan karantinaya alınmış durumda.

Çin dışındaki yeni tip koronavirüs vakaları:

14 vaka: Tayland
5 vaka: ABD, Avustralya, Singapur, Tayvan
4 vaka: Malezya, Güney Kore, Japonya
3 vaka: Fransa
2 vaka: Vietnam
1 vaka: Nepal, Kanada, Kamboçya, Sri Lanka, Almanya
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ