New York Times yazdı: Trump Suriye’de 200 asker bırakabilir

New York Times'ta yer alan habere göre, Trump'ın Suriye'deki ABD askerlerinin tamamını geri çekmemesi söz konusu. Kalan askerler IŞİD ve Rusya için konuşlandırılacak.


ABD Başkanı Donald Trump’ın Pentagon’un Suriye’de bir grup asker bırakma planına olumlu yaklaştığı iddia edildi.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’a konuşan üst düzey hükümet yetkilisine göre Suriye’de 200 asker bırakılması planlanıyor. Yetkilinin aktardığına göre bu askerlerin IŞİD’le mücadelede görev alması ve Suriye ile Rusya ordularının bölgedeki petrol yataklarına ilerlemesini önlemesi bekleniyor.


TRUMP 10 AYDA İKİNCİ KEZ KARARINDAN CAYIYOR OLABİLİR

Eğer Trump bu kararı kabul ederse son 10 ayda ikinci defa verdiği ‘Suriye’den ABD askerlerinin tamamını geri çekme’ kararından geri dönmüş olacak. ABD lideri geçen Aralık ayında 2 bin ABD askerinin bölgeden çekilmesini emretmiş, ancak daha sonra bu emri “kademeli geri çekilme” olarak değiştirmişti.

SURİYE’DEN TAMAMEN ÇEKİLME KARARINA TEPKİLER VARDI

NYT muhabirleri Eric Schmitt ve Maggie Haberman’a göre bu karar sayesinde Trump, kendi partisinin Suriye kararından sebep Beyaz Saray’a gösterdiği tepkiyi ortadan kaldırabilir. Birçok Cumhuriyetçi ve Demokrat siyasetçi Trump’ın Suriye’deki tüm ABD askerlerini geri çekme kararına tepki göstermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ