Merkel’in davetine Erdoğan’dan ‘evet’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Libya konusunda gerçekleştirilecek toplantıya katılmak için yarın Almanya’nın başkenti Berlin’e gidecek.


Lubya zirvesi için Almanya Başbakanı Angela Merkel’in davetini AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kabul etti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan duyuruda, Erdoğan’ın Libya Konferansı’na katılmak üzere Berlin’i ziyaret edeceği bildirildi.

İletişim Başkanlığından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:


“Türkiye, Libya’da, 2259 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı temelinde uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne yönelik saldırıların durdurulması, kalıcı bir ateşkesin tesis edilmesi ve Birleşmiş Milletler’in himayesinde Libyalıların sahiplendiği kalıcı bir siyasi çözüme ulaşılması amacıyla yürütülen çabaları başından bu yana desteklemiştir. Bu doğrultuda her seviyede yoğun diplomatik girişimlerde bulunmuş; keza, Berlin Süreci’ne de yapıcı bir tutumla aktif katkı sağlamıştır.”

Zirve’de Libya’da önümüzdeki dönemde barış ve istikrarın tesisi amacıyla atılması gereken adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunulması ve bu yönde somut kararlar alınması öngörülüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ