Koronavirüs nedeniyle hedefteydi: 5G’ye geçen ilk ülke İsveç oldu

Koronavirüs salgının ortaya çıkmasıyla en çok tartışılan komplo teorilerinin başında gelen 5G teknolojisiyle ilgili dünyada bir ilk yaşandı. İsveç, 5G teknolojisine geçti. Böylece dünyada bu teknolojiye geçen ilk ülke oldu.


Euronews Türkçe’nin haberine göre İsveç'in telekom şirketi Tele2, ilk olarak halka açık şekilde 5G'ye geçtiklerini duyurdu.

Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi 5G'nin, dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlayacağı öngörülüyor.


Tele2 Genel Müdürü Anders Nilsson, başkent Stockholm ile Göterborg ve Malmö kentlerinde 5G baz istasyonlarının aktif hale getirildiğini ifade etti.

Nilsson, haziran ayında yeni nesil telefonları bulunan müşterilerinin 5G hizmetinden ekstra ücret ödemeden yararlanmaya başlayacaklarını da açıkladı. Nilsson, ''Şu anki telefonların bir çoğu 5G teknolojisine uygun değil. Uygun olanlardan Samsung’un Galaxy S20 serisiyle de satışlarımız başlayacak'' dedi.

İsveç'te ilk 4G ağını kullanıma sunan operatör olduklarını hatırlatan Nilsson, ''On yıl sonra İsveç'in ilk 5G ağını küresel standartlara uygun olarak etkinleştirerek kullanıma sunan yine biz olduk'' diye konuştu.

Koronavirüs salgını sonrası çok sayıda yanlış bilgi sosyal medya ve WhatsApp gruplarında yayılmaya başlamıştı. 

Koronavirüsle ilgili yayılan yanlış bilgilerden biri de salgına 5G teknolojisinin neden olduğuydu. Bu iddialar nedeniyle İngiltere'de baz istasyonlarına saldırı dahi düzenlenmişti.

Bunun üzerine YouTube, koronavirüsün 5G'den kaynaklandığını ileri süren videoları kaldırmak için harekete geçmişti.

İngiliz yetkililer, 5G'nin koronavirüsü yaydığı teorilerini kesin bir dille reddetmişti. İngiltere'de kabine faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu Bakan Michael Gove bu yöndeki bir soru üzerine “Bu sadece bir safsata, hem de tehlikeli bir saçmalık” demişti.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi Medikal Direktörü Stephen Powis, 5G komple teorisinin bilimsel bir veriye dayanmayan yalan haber olduğunu söylemiş, bu iddiaların salgınla mücadele eden acil yardım ekiplerinin çalışmalarına zarar verebileceğini ifade etmişti.

Koronavirüs nedeniyle 5G'nin Avrupa'da yayılmasının yavşalayabileceğinden endişe ediliyordu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ