Korona aşısında gelişme: Yüzde 94 etkili oldu

Milyonlarca insanın enfekte, binlerce insanın da hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgınına karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ediyor.


Salgın henüz kontrol altına alınamazken, milyonların gözü virüse karşı geliştirilecek aşının bulunmasına çevrilmiş durumda.

ABD'li aşı üreticisi Inovio, geliştirdikleri koronavirüs aşısının birinci fazında pozitif veriler alındığını duyurdu. Yapılan açıklamada aşının denendiği 40 yetişkin insanın yüzde 94'ünde aşının etkili olduğu belirtildi.


Sözcü'nün haberine göre yetkililer, “Birinci fazda iki doz INO-4800 isimli aşıyı olan katılımcıların bağışıklık sistemi altı hafta sonunda tepki verdi. Sekizinci hafta sonunda ise aşının güvenli ve herhangi bir risk unsuru teşkil etmediği belirtildi” açıklamasını yaptı.

Aşı risk grubundaki insanlar üzerinde de denenmeye başlayacak. Aşının ikinci ve üçüncü fazlarına ise ilerleyen dönemde geçilecek.

Aşının denendiği kişilerin cildinde kızarıklık olduğu fakat bunun da ciddi bir etki içermediği açıklandı.

Bu gelişmeyi Twitter hesabından değerlendiren Prof. Dr. Enes Çağrı Dinleyici, “Bu aşının en önemli üstünlüğü, nakliyesi ve saklanması sırasında dondurulmasına gerek olmayan bir nükleik asit temelli aşı adayı. Diğer mRNA aşılarının en önemli dezavantajı şu an dondurularak saklanması ve -80 soğutucu gereksinimi. Büyük miktarlarda üretilme olanağı da var” dedi.

Aşının olumsuz yönlerine de dikkat çeken Dinleyici, şunları söyledi:

“Bu yine bir basın bülteni (oldukça detaylı), ama hakemli bir dergide yayın değil henüz. Yayın sürecinde oldukça şeffaf ilerliyorlar o sevindirici.

Aşı görece ucuz ve kolay üretilebilme mantığı ile yola çıkmıştı. Aşının uygulaması için gerekli olan cihazın nasıl bir maliyet yaratacağı sorun, sanırım sadece belli coğrafyalarda! kullanılacak. Oysa soğuk zincir gerekmemesi başta Afrika için umuttu.

Aşı görece ucuz ve kolay üretilebilme mantığı ile yola çıkmıştı. Aşının uygulaması için gerekli olan cihazın nasıl bir maliyet yaratacağı sorun, sanırım sadece belli coğrafyalarda kullanılacak. Oysa soğuk zincir gerekmemesi başta Afrika için umuttu.

Aşı konusunda Dünya Sağlık Örgütü de dahil birçok otorite çok olumlu değil. Sürecin başında her köşeden çıkan ‘aşı bulundu’, ‘aşı hazır kenarda’ haberleri de azaldı ve normal aşı geliştirme sürecine döndü gibi. Ben temkinli ve umutluyum halen.”

   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ